Bardzo często, gdy posiadamy nadwyżki finansowe czy oszczędności zamrażamy je, trzymając je na koncie, w banku lub w domu. Istnieje jednak wiele różnych sposobów na to aby nadwyżki finansowe, które zostają nam miesięcznie — nawet te najmniejsze efektywnie wykorzystać oraz uzyskać dzięki nim wiele profitów i korzyści. W dalszej części tekstu przedstawmy przydatne porady i ciekawe pomysły na temat tego, jak wykorzystywać środki, które zostają nam jako te wolne po stworzeniu domowego budżetu.

Oprocentowany rachunek oszczędnościowy lub lokata bankowa

Pierwszym sposobem na wykorzystanie i zainwestowanie swoich nadwyżek finansowych jest umieszczenie ich na rachunku oszczędnościowym w banku. Choć nie jest to spektakularny sposób, jest jednym z podstawowych i najlepszych. Jeśli nie wiemy, na co spożytkować regularnie wpływające nadwyżki na nasze konto, nie warto trzymać ich na nieoprocentowanym rachunku lub w domu.

W takiej sytuacji dużo bezpieczniejsze i korzystniejsze finansowo będzie wpłacenie ich na rachunek oszczędnościowy do banku. Obecnie każdy bank oferuje tego typu rachunki. Ich utworzenie jest darmowe, a oprocentowanie na nich waha się między 2% a 3%. Dużym plusem tego rozwiązania jest fakt chronienia naszych nadwyżek przez banki, które uczestniczą w bankowym funduszu gwarancyjnym. W razie upadku banku środki zostaną nam zwrócone, a bezpiecznie zdeponowane nie zostaną skradzione oraz będą chronione przed inflacją. Jeśli więc nie mamy pomysłu na wykorzystanie nadwyżek, konto oszczędnościowe w banku będzie dobrym rozwiązaniem.

Udoskonal swój dom

Drugim pomysłem na wykorzystanie pieniędzy, które zostają na naszym koncie niewykorzystywane, co miesiąc jest udoskonalenie naszego domu. Jest to miejsce, w którym przebywamy codziennie oraz odpoczywamy w nim czy spędzamy wiele czasu.

Jeśli posiadamy pewne nadwyżki finansowe, bardzo dobrym pomysłem będzie jego udoskonalenie oraz zwiększenie komfortu naszego życia. Inwestycja w takiej formie zwróci się wielokrotnie, jeśli będziemy bardziej wypoczęci, zrelaksowani czy przeznaczymy mniej czasu na sprzątanie. Dobrym pomysłem będzie zakup odpowiednich materacy do spania, automatycznych odkurzaczy autonomicznych czy kina domowego.

Możemy również zainwestować w energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne czy krany napowietrzające wodę w celu jej oszczędzania. Wiele osób z pewnością nie bierze pod uwagę takiego wykorzystania nadwyżek, ale w ten sposób możemy znacząco zwiększać poziom naszego życia.

Odkładanie na emeryturę

Odkładanie pieniędzy emeryturę to z pewnością temat, o którym nie myśli zdecydowana większość z nas. Jest to tak odległy i nierealny cel, że nie przywiązujemy do niego większej uwagi. W rzeczywistości jednak kiedyś będziemy musieli przejść na emeryturę, a im wcześniej zaczniemy o nią dbać, tym wyższy poziom życia będziemy mieli po zakończeniu naszej pracy zawodowej.

Według wielu szacunków i wyliczeń specjalistów, emerytury w przyszłości mogą być skrajnie niskie i niewystarczające na życie na średnim poziomie. Aby uniknąć negatywnych sytuacji, warto samodzielnie i regularnie odkładać pewne sumy na emeryturę. Możemy robić to na kilka sposobów. Ciekawym pomysłem są np. konta emerytalne, na które wpłacamy pieniądze w banku i traktujemy je jako lokatę długoterminową.

Oszczędzać na emeryturę możemy również zakładając polisy emerytalne i wpłacając na nie środki np. 100 złotych miesięcznie. Po osiągnięciu pewnego wieku, otrzymamy dodatkowe świadczenie oprócz emerytury państwowej. Pewnego rodzaju opcją, są też PPK czy IKE, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Indywidualne Konto Emerytalne. Są to programy dodatkowego dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, z których możemy skorzystać, pracując np. na etacie w firmie.

Bardzo dobrym pomysłem, który możemy zrealizować, gdy zostają nam pewne nadwyżki finansowe, jest inwestowanie w siebie. Wbrew pozom mamy wiele sposobów, aby to zrobić i odnieść konkretne profity. Możemy realizować swoje pasje, marzenia czy hobby. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o swój wygląd czy poprawnie niektórych umiejętności np. jazdy samochodem, czy nauka języka angielskiego. Każda taka czynność wzbogaca nas jako osoby i daje nam wiele korzyści. Przeważnie nie jest to pierwszy pomysł, jaki przychodzi nam do głowy, gdy mamy pewne nadwyżki, ale zdecydowanie warto przeznaczyć przyjemnej ich część na sprawienie sobie przyjemności czy poprawienie humoru.

Zainwestuj w swoją karierę zawodową

Kolejnym bardzo ciekawym sposobem na to, jak wykorzystywać nadwyżki finansowe jest inwestowanie w swoją karierę zawodową. Najczęściej budujemy ją mozolnie przez wiele lat. Istnieje jednak dużo lepszy sposób jej przyspieszania właśnie dzięki pieniądzom. Gdy możemy przeznaczyć pewne sumy miesięcznie na dodatkowe wydatki, zdecydowanie warto zwiększać swoje kompetencje w danej branży czy uczyć się nowych umiejętności. Dzięki temu będziemy mogli na rynku pracy wybierać spośród większej ilości ofert lub zarabiać więcej w obecnej firmie. Uzyskanie nowych uprawnień czy zwiększenie wykształcenia będzie idealnym sposobem, aby przyspieszyć rozwój naszej kariery i przechodzić ze szczebla na szczebel dużo szybciej niż jedynie zdobywając umiejętności i doświadczenie.

Zainwestuj pieniądze i pomnażaj je

Ostatnim zasobem na wykorzystanie nadwyżek finansowych jest typowa i najpopularniejsza ich inwestycjach. Pomnażanie pieniędzy to bardzo miła czynność i mając pewne nadwyżki, możemy robić to skutecznie. Inwestycje podzielić możemy na te krótkoterminowe lub długoterminowe, które zyski mają przynieść dopiero za kilka — kilkanaście lat. Jeśli jednak nie mamy konkretnych planów co do naszych nadwyżek, mamy kilka opcji do wyboru.

Z pewnością możemy zainwestować środki, kupując cenne przedmioty takie jak złoto, obrazy czy antyki. Możemy również zainwestować je w fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane z ochroną kapitału czy nieco bardziej ryzykownie w programy crowdfundingowego.

Jeśli posiadamy duże nadwyżki, możemy zainwestować je w nieruchomości np. mieszkania pod wynajem czy połączyć to z kredytem na zakup. Zwrot tego typu inwestycji to ok. 15-20 lat, ale z pewnością warto w taki sposób lokować swój kapita