Catering dietetyczny staje się coraz popularniejszy. Oferty firm cateringowych – szczególnie licznie można spotkać w dużych miastach, choć i w mniejszych miejscowościach również powstaje coraz więcej firm oferujących dietę pudełkową. Nazwę tę często słyszymy też w mediach, internecie czy stykamy się z ofertami takiego żywienia w reklamach. Czym zatem jest catering dietetyczny? Jak działa dieta pudełkowa i na czym polega? Jakie i są plusy i minusy takiej formy żywienia? Dla kogo jest przeznaczona? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Czym jest Catering Dietetyczny?

Catering dietetyczny to rodzaj żywienia, który polega na przygotowaniu pudełek z konkretnymi daniami i dostarczeniu ich do klienta jako całodzienny pakiet. Dieta pudełkowa posiada wiele wariantów. Oferują ją profesjonalne firmy cateringowe zajmujące się tego typu działalnością. Na rynku działa wiele firm — szczególnie w dużych miastach gdzie wybór jest szczególnie spory. Są to zarówno firmy lokalne działające w jednym mieście, jak i filie dużych sieci ogólnopolskich.

Catering dietetyczny przede wszystkim służyć ma zdrowemu odżywianiu się oraz łączyć je z wygodą. Do wyboru w każdej firmie przeważnie mamy kilka — kilkanaście diet o różnym profilu. Każda dieta może być nisko, średnio i wysokokaloryczna. Oznacza to, że każda dieta może mieć od ok. 1000 do 3-4 tysięcy kalorii. Dietę pudełkową wykupuje się na określoną ilość dni np. 7 lub 30. Zamówienie usługi nie jest zobowiązujące i to my decydujemy czy przedłużamy zamówienie.

Catering dietetyczny przeznaczony jest dla bardzo szerokiego grona klientów. Jest on wykorzystywany przy prowadzeniu konkretnych diet, jeśli dana osoba nie chce przygotowywać posiłków sama. Catering taki pomocny jest też przy nietolerancjach, uczuleniach i chorobach gdzie wymagane jest jedzenie konkretnych składników i kalorii. Bardzo często dieta pudełkowa wykorzystywana jest przez osoby odchudzające się czy uprawiające sport, które muszą przyjmować odpowiednie posiłki. Catering dietetyczny jest też przeznaczony dla osób, które po prostu chcą się zdrowo odżywiać

Czytaj więcej o diecie dla ludzi gór

Jak w praktyce funkcjonuje dieta pudełkowa?


Dieta pudełkowa w praktyce działa bardzo prosto i nie jest skomplikowanym procesem. Jeśli zdecydowaliśmy się na stosowanie takiej diety, należy wejść na stronę danego cateringu dietetycznego. Konkretne firmy możemy znaleźć np. w wyszukiwarce Google lub rankingach dla danych miast. Jeśli znajdujemy się już na stronie danej marki, kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej diety pod względem rodzaju np. bezglutenowej i kaloryczności np. 2000 kalorii.

Większość firm cateringowych oferuje też darmową konsultację dietetyka, jeśli samodzielnie nie wiemy jaką opcję wybrać. Po zamówieniu i opłaceniu diety firma codziennie dostarczać będzie nam pudełka z zawartością na dany posiłek. Najczęściej pracownik firmy rozwozi pudełka wieczorem na kolejny dzień lub rano tego samego dnia, na który przeznaczona jest dieta. Posiłki zapakowane są w zgrzane i hermetyczne opakowania. Poszczególne dania np. śniadanie czy obiad należy po prostu rozpakować i zjeść — ew. podgrzewając danie i jeśli ma ono być podane ciepło

Plusy i korzyści

Catering dietetyczny ma wiele plusów i zalet. Pierwszą korzyścią jest odpowiednia dieta przy tego typu żywieniu. Jest ona zrównoważona i odpowiednio zbilansowana. Posiada wszystkie składniki potrzebne do poprawnej pracy organizmu, a pracują nad nią dietetycy i profesjonaliści. Same produkty, z których tworzy się dania, są wysokie jakości i podlegają ścisłej kontroli.

Wszystko to sprawia, iż jedząc taki posiłek — mamy pewność, że jest on wartościowy i korzystny dla naszego zdrowia. Kolejnym plusem jest bardzo duży wybór diet oraz typów posiłków. Bez większego problemu z diety pudełkowej korzystać mogą osoby z nietolerancjami czy indywidualnymi preferencjami. Catering dietetyczny sprawdzi się również, gdy odchudzamy się lub jesteśmy sportowcami i potrzebujemy konkretnego planu żywieniowego. Codziennie nie będziemy musieli sprawdzać oraz przeliczać kalorii czy dbać o spożywanie odpowiednich składników. Jest to duża pomoc przy osiągnięciu konkretnego celu. Do korzyści można również zaliczyć wysokiej jakości produkty, które oferują tego typu cateringi. Specjaliści z danej firmy mają dużo większe możliwości sprowadzenia oryginalnych i jakościowych produktów np. mięsa czy nabiału niż my, kupując je w sklepach i supermarketach

Dużym plusem i korzyścią jest wygoda oraz komfort przy żywieniu się w taki sposób. Nie musimy przygotowywać samodzielnie posiłków ani spędzać kilku godzin w kuchni dziennie. Pudełka z posiłkami łatwo jest przechowywać, a te przeznaczone na obiad czy śniadanie możemy zabierać ze sobą do pracy. Na rynku działa też wiele firm cateringowych, dzięki czemu będziemy mogli wybrać najlepszą dla nas opcje. Przygotowane dania przez profesjonalnych kucharzy są smaczne, a dieta układana jest w taki sposób, aby można było stosować ją długotrwale i się nam nie nudziła. Plusem tego rozwiązania jest możliwość wymiany składników w większości firm cateringowych. To spore udogodnienie dla osób, które po prostu nie lubią pewnych produktów.

Czy catering dietetyczny się opłaca?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie padają przy poruszaniu tematu cateringu dietetycznego, jest to czy dieta pudełkowa się opłaca. Odpowiedź na to pytanie, zależeć będzie od tego, pod jakim kątem oceniamy dietę pudełkową. Jeśli patrzymy na same zalety i jakość jedzenia, z pewnością dieta pudełkowa to dobrą opcją na regularne odżywianie się. Dieta pudełkowa jest również niezwykle opłacalna pod względem oszczędności czasu i wygody. Od strony finansowej odpowiedź na pytanie o opłacalność będzie indywidualna. Biorąc pod uwagę zaoszczędzony czas na zakupy i gotowanie koszt jednego dnia żywienia nie jest duży. Przeznaczając godzinę na odpoczynek i godzinę na pracę zamiast zakupy i gotowanie w kuchni suma ok. 50 zł nie wydaje się zbytnio wygórowana. W tym czasie możemy zarobić część ceny posiłku oraz przeznaczyć czas np. na dodatkowe treningi. Ostatecznie w cenie podobnej do standardowego żywienia lub nieco wyższej otrzymamy jakościowy, smaczny i wartościowy posiłek.