Praca to ta dziedzina życia, z którą mamy do czynienia na co dzień i która jest ważnym elementem w naszym życiu. Bardzo często jednak nie mamy pracy swoich marzeń i wykonujemy pracę, która nie do końca jest zgodna np. z naszymi zainteresowaniami czy umiejętnościami. W niektórych jednak przypadkach oprócz niezadowolenia z pracy pojawia się też zniechęcenie, znużenie czy wręcz otwarta niechęć do danej pracy.

W tej sytuacji dobrym pomysłem jest zmiana. Ale czy i kiedy warto wykonać taki krok? W tym tekście przedstawiamy 6 powodów i sytuacji, w których warto pomyśleć o zmianie pracy.

Satysfakcja z pracy

Pierwszym powodem, dla którego możemy rozważać zmianę pracy, jest satysfakcja z wykonywanych obowiązków. Choć często praca nie jest najprzyjemniejszą czynnością lub ją po prostu akceptujemy, jeśli mamy taką możliwość, warto zmienić pracę na taką, która będzie dostarczała nam wiele przyjemności. Może być to profesja związana z naszym hobby czy innymi umiejętnościami.

Satysfakcja z pracy jest bardzo ważna. Dzięki niej możemy być co dzień w dobrym humorze. Dzięki satysfakcji możemy też doświadczać mniejszej presji psychicznej. Powracanie z pracy w dobrym nastroju jest również ważne dla domowników i naszej rodziny.

Jeśli będziemy mieli satysfakcjonujące oraz interesujące zajęcie, będziemy mieli również większą motywację do jej wykonywania, a co za tym idzie, będziemy mogli wykonywać ją lepiej i odnosić większe sukcesy czy rozwijać się. Gdy nasza praca nie jest satysfakcjonująca, warto równolegle do niej szukać innego zajęcia. Przeważnie z tego powodu nie powinniśmy się zwalniać bez alternatywnej opcji czy drastycznie zmieniać swojej sytuacji zawodowej, ale warto w takiej sytuacji rozpocząć poszukiwanie nowego zajęcia.

Zarobki i inne oferty

Kolejną sytuacją, w której warto rozważyć zmianę pracy, są zarobki i oferty z innych firm na rynku. Obecnie rynek pracy to rynek pracownika i nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Wiele firm poszukuje pracowników — szczególnie specjalistów oraz oferuje bardzo atrakcyjne warunki współpracy. Będą to np. pensja, ale też i rodzaje umowy czy dodatkowe benefity jak premie, czy darmowa opieka zdrowotna. Jeśli zaobserwujemy, że oferty pracy konkurencyjnych firm są znacząco większe, warto rozważyć zmianę zatrudnienia.

Zarobki zmieniają się obecnie bardzo dynamicznie. Jeśli w naszej firmie nie rosną one regularnie po pewnym czasie, różnica może być bardzo duża. Jeśli za podobną pracę i obowiązki możemy zarabiać o kilkadziesiąt procent więcej, zdecydowanie warto zastanowić się nad zmianą pracodawcy.

Komfort i warunki pracy

Elementem, który może być powodem do zmiany pracy, jest komfort oraz warunki zatrudnienia. Bardzo często oprócz samej pracy czy wynagrodzenia liczy się również to, w jaki sposób pracujemy oraz jakie narzędzia do danej pracy zapewnia nam pracodawca. Wykonywanie obowiązków nowymi narzędziami czy w dobrze wyposażonym biurze owocuje łatwiejszą i przyjemniejszą pracą. Często będzie ona też efektywniejsza i będziemy osiągali lepsze wyniki.

Jeśli nasze stanowisko pracy nie jest odpowiednio przygotowane, a praca nie jest komfortowa ze względu na warunki, warto rozważyć jej zmianę. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać nową pracę mniejszym nakładem siły, a sama praca będzie dużo przyjemniejsza — nawet jeśli będą to dokładnie te same obowiązki co w poprzedniej firmie.

Atmosfera w pracy

Ważnym elementem, który wpływa na to, czy jesteśmy zadowoleni z własnej pracy, jest atmosfera w niej. Nie jest to kluczowy element pracy, ale jest niezwykle istotny. To dzięki niej przeważnie lubimy swoją pracę lub wręcz przeciwnie idziemy do niej niechętnie. Choć ogólnie atmosfera, jeśli mieści się w pewnych normach nie powodzian być przyczyną zmiany pracy, to niektórych sytuacjach będzie to jak najbardziej uzasadnione. Jeśli praca jest dla nas ogromnym stresem lub czujemy się niezwykle niekomfortowo, warto pomyśleć nad zmianą firmy lub środowiska.

Bardzo często możemy również doświadczać np. mobbingu lub nieprzyjemności ze strony współpracowników, nietolerancji czy zachowań, które są zgodne z prawem, ale nie są moralne. W takiej sytuacji, zdecydowanie warto zmienić pracę nawet na tą, o nieco gorszych warunkach finansowych czy prestiżowych. Dzięki temu będziemy mogli czuć się codziennie dużo lepiej, wracać do domu w dobrym nastroju, a sama praca również będzie dużo przyjemniejsza.

Zmiana obowiązków i większa odpowiedzialność

Powodem, dla którego rozważnie zmiany pracy jest jak najbardziej usprawiedliwione, jest zmiana warunków pracy oraz obowiązków. Decydując się na pracę w danej firmie, bardzo wnikliwie analizujemy, jakie są obowiązki pracy na danym stanowisku oraz czy płaca do nich jest adekwatna. Pracę wybieramy też pod kątem odpowiedzialności czy wymagań danego stanowiska. Jeśli w trakcie zatrudnienia warunki współpracy są zmieniane np. na gorsze, zdecydowanie nie powinniśmy się na nie godzić.

Bardzo często nawet rekompensata pieniężna na jest w stanie zrekompensować nam np. późniejszego powrotu do domu czy dużo większego stresu związanego z nowymi obowiązkami. Obecnie to bardzo częsty problem, gdyż firmy chcą dostosować się do klienta i zaoferować więcej niż konkurencja — często kosztem pracowników.

Brak możliwości rozwoju

Ostatnim powodem, dla którego warto zastanowić się nad zmianą pracy, jest brak rozwoju zawodowego. Przeważnie dotyka on branże, w których praca jest jednostajna, monotonna lub te branże, które bazują na stabilności — choć nie jest to do końca regułą.

Pracując w firmie, która jest mała lub która posiada bardzo małą rotację pracowników na wyższych stanowiskach możemy mieć problem z rozwojem i awansowaniem. Jeśli w pracy nie mamy szans na awans, zmianę stanowiska, zwiększenie pensji czy rozwijanie się zawodowo, możemy przez wiele lat wykonywać tę samą pracę za podobne wynagrodzenie.

W takiej sytuacji, jeśli nie zależy nam na stabilności za wszelką cenę, warto zastanowić się nad zmianą firmy lub branży. Po wielu przepracowanych latach możemy stwierdzić, że nie osiągnęliśmy zbyt wiele w naszej karierze zawodowej oraz że nie mamy już teraz chęci lub siły na zmiany i budowanie swojej marki od nowa.