Rynek pierwotny i rynek wtórny to dwa najczęstsze słowa, które padają przy planowaniu zakupu nowego mieszkania. Bardzo często osoby chcące je kupić nie do końca znają ich całą charakterystykę oraz wszystkie plusy i minusy. Każdy rynek jednak różni się znacząco od drugiego i oferuje zupełnie inne możliwości. W tym tekście przedstawiamy dokładnie oba rynku, ich zalety i wady oraz podpowiadamy, kiedy warto postawić na dany wybór, aby zakup był jak najkorzystniejszy dla nas w danej sytuacji.

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny mieszkań to rynek mieszkań nowych. Są to nieruchomości sprzedawane pierwszym właścicielom, bezpośrednio od deweloperów, którzy budują daną inwestycję. Obecnie na rynku powstaje wiele takich mieszkań czy osiedli. Mieszkania na rynku pierwotnym kupić można zarówno jeszcze przed rozpoczęciem budowy, w jej trakcie, jak i po zakończeniu budowania osiedla, gdy mieszkania są już fizycznie gotowe. Zakup taki może być finansowany zarówno gotówką, jak i kredytem hipotecznym. Mieszkania z rynku pierwotnego, sprzedawane są w stanie deweloperskim, czyli zamkniętym i gotowym do zamieszkania. Nie są one jednak w pełni urządzone i posiadają jedynie podłogi, drzwi, okna, grzejniki oraz infrastrukturę funkcjonalną. Coraz częściej deweloperzy oferują również mieszkania wykończone pod klucz, gdzie znajdziemy pomalowane ściany, zabudowy, sprzęty a mieszkanie jest gotowe do komfortowego zamieszkania i użytkowania od zaraz.

Plusy rynku pierwotnego

Rynek pierwotny posiada wiele korzyści. Pierwszym plusem zakupu mieszkania na tym rynku jest nowość lokalu. Z pewnością jest on w doskonałym stanie technicznym. Oznacza to, że nie będziemy musieli inwestować w jego remonty czy naprawy środków przez wiele lat. Dużą korzyścią jest również gwarancja dewelopera, który w razie uszkodzeń czy problemów technicznych usunie wszystkie usterki. Zakres gwarancji może być również szerszy, jeśli deweloper chce zaoferować dodatkowe zabezpieczenie swoim klientom. Kolejnym plusem rynku pierwotnego jest możliwość dogodnego urządzenia i wykończenia swojego mieszkania. W tej opcji otrzymujemy nowe mieszkanie, które idealnie nadaje się do indywidualnego dopasowania. Dzięki temu będziemy mogli wykonać jedynie ostateczne prace i łatwo spersonalizujemy własne mieszkanie. Jest to bardzo duży plus, gdyż najmniejszym nakładem finansowym i pracy odnosimy bardzo dobry efekt, bez kompleksowych remontów itp.

Rynek pierwotny posiada też kilka plusów wizerunkowych, z których możemy skorzystać. Pierwszym z nich jest status społeczny i renoma. Choć dla wielu osób nie są one najważniejsze, mieszkanie na nowym osiedlu daje pewien prestiż, którym możemy się pochwalić. Na takim osiedlu, znajdziemy również osoby w podobnym do nas wieku czy sytuacji, które również są młode i kupują swoje pierwsze mieszkania. Dzięki temu możemy poznać wielu nowych znajomych czy liczyć na zgodność sąsiedzką np. odnośnie spotkań towarzyskich, czy zabaw dzieci na terenie osiedla. W połowie plusem i minusem – zarazem jest budowanie infrastruktury osiedla oraz tworzenie terenu wokół nowych mieszkań.

Najczęściej kupując mieszkanie, osiedle jest wykańczane i nie możemy od razu liczyć na estetyczny widok czy wiele punktów handlowo usługowych. Jednak po pewnym czasie zostaną stworzone nowoczesne miejsca relaksu, place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu i powstanie wiele sklepów. Patrząc na ten element przyszłościowo, wybór mieszkania z rynku pierwotnego jest doskonałą inwestycją w wygodę i komfort.

Rynek wtórny

Rynek wtórny mieszkań to rynek, na którym znajdują się mieszkania używane, które istnieją przynajmniej od kilku lat. Mieszkania te są używane oraz kupujemy je od innych właścicieli, którzy je użytkowali. Mieszkania takie znajdują się najczęściej w centrach miast i ich okolicach, a także popularnych lokalizacjach. Mogą być to zarówno stuletnie kamienice, bloki powojenne, te z czasów PRL, ale również nowe czy kilkunastoletnie bloki. Mieszkania na rynku wtórnym mogą mieć różny stan prawny tj. być własnością kilku osób, firm, spółdzielni czy urzędów miast. Są również dostępne w różnych wersjach zarówno tych standardowych, jak i w formie loftów, suteryn itp. Zakup takiego mieszkania możemy sfinansować gotówką, kredytem hipotecznym lub włączyć do transakcji inne mieszkania w cenie rozliczenia.

Plusy rynku wtórnego

Mieszkania na rynku pierwotnym posiadają liczne plusy. Pierwszą korzyścią jest fakt, że mieszkania znajdujące się na nim zlokalizowane są w centrach miast, blisko strategicznych lokalizacji czy w miejscach, które są blisko centrum. Dzięki temu kupując takie mieszkania, możemy zamieszkać w niezwykle dogodnej lokalizacji, o co często trudno wybierając mieszkanie nowe. Na rynku wtórnym możemy znaleźć również mieszkania zarówno wykończone i gotowe do zamieszkania, mieszkanie w wysokim standardzie czy mieszkania przeznaczone do remontu. Daje nam to spory wybór, dzięki czemu możemy zakupić mieszkanie dopasowane do naszych potrzeb.

Kiedy warto wybrać rynek pierwotny a kiedy rynek wtórny?

Jeśli zastanawiamy się nad wyborem rynku, na którym chcemy kupić mieszkanie, decyzje warto podjąć po przemyśleniu sytuacji i sprawdzeniu wszystkich opcji. Jeśli zależy nam lokalizacji i bliskiej odległości do centrum lub pracy, warto wybierać mieszkania z rynku wtórnego. Nawet gdy będzie to opcja nieco droższa lub bardziej kłopotliwa z uwagi na konieczność przeprowadzenia remontu, w perspektywie kilkunastu lat komfort użytkowania mieszkania zrekompensuje nam wszystkie małe minusy. Jeśli z kolei zależy nam bardziej na komforcie mieszkania, nowym osiedlu czy wręcz podmiejskim klimacie z dala od centrum, warto wybierać mieszkania z na nowych osiedlach czy małych osiedlach zlokalizowanych np. pod lasem na obrzeżach miast.

Jeśli mieszkanie wybieramy pod względem ceny oraz kosztów, przeważnie o kilka procent niższą cenę będzie miało mieszkanie na rynku pierwotnym. Nie będziemy musieli również ponosić kosztów administracyjnych, funduszy remontowych itp. podczas codziennego użytkowania mieszkania. Ograniczając koszty urządzenia mieszania w niższej cenie, możemy otrzymać mieszkanie na rynku pierwotnym. Bardzo często chcemy kupić mieszkanie oryginalne i niecodzienne nieruchomości. Pod tym względem znacznie lepszy będzie rynek wtórny. Możemy na nim znaleźć wiele ciekawych mieszkań. Możemy również wybrać mieszkanie do całkowitego remontu za bardzo niską cenę oraz dostosować je według własnych niestandardowych potrzeb. Na rynku pierwotnym przeważnie nie będzie takiej możliwości, gdyż wszystkie mieszkania tworzone są zgodnie z nowymi trendami i w jednym wzorze.