Sklep internetowy to obecnie jeden z najpopularniejszych pomysłów na prowadzenie własnego biznesu w sieci. Rzeczywiście, prowadzenie e-sklepu daje wiele korzyści i możliwości oraz jest świetnym pomysłem na rozpoczęcie swojej biznesowej działalności. Wiele osób jednak nie wie do końca, jak można założyć taki sklep internetowy oraz jak go promować, aby mieć wielu klientów. W tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące sklepów internetowych, ich zakładania oraz reklamowania. Podpowiadamy też co zrobić, aby odnieść sukces, prowadzą taki sklep.

Jak założyć sklep internetowy?

Pierwszym krokiem do założenia sklepu internetowego jest wybór, w jaki sposób ma on działać. Swój e-sklep możemy założyć na kilka sposobów. Możemy stworzyć e-sklepy na platformach sprzedażowych takich jak Allegro, Ebay, Amazon itp. i bezpośrednio sprzedawać produkty właśnie tam. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, gdyż nie ponosimy kosztów założenia sklepu, a jedynie płacimy prowizje od wystawienia produktów czy ich sprzedaży. Nie musimy również samodzielnie zajmować się promocją sklepu, gdyż to platforma zapewnia nam klientów. Promowanie sklepu może być jedynie opcjonalne, aby zwiększyć ilość sprzedaży. Sklepy na portalach sprzedażowych mogą być też połączone z drugą opcją, jaką jest samodzielne stworzenie sklepu internetowego.

Jeśli chcemy stworzyć samodzielnie e-sklep i niezależnie handlować, mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest stworzenie serwisu w kreatorach witryn lub na specjalnych platformach oferujących założenie strony internetowej. Przeważnie koszt roczny to ok. 200 złotych. W tej cenie zyskujemy dedykowaną domenę cały moduł sprzedażowy np. przyjmowania płatności. Tworzenie witryn w kreatorze stron www jest proste i polega jedynie na wybraniu czy edytowaniu odpowiedniego szablonu. W tej opcji nie musimy troszczyć się o hosting, techniczną stronę witryny, a jedynie musimy zatroszczyć się o reklamę sklepu. Kolejną opcją na założenie sklepu internetowego jest stworzenie własnego niezależnego serwisu internetowego. Jest to najdroższa opcja, której koszt rozpoczyna się od ok. kilkuset złotych. Strony internetowe możemy zamówić np. w agencji seo lub u specjalistów. Witryna taka będzie dostosowana do naszych potrzeb i będzie w 100% naszą własnością. Samodzielnie będziemy musieli troszczyć się o jej stan techniczny, pozycjonowanie czy reklamowanie. Dużym plusem tego rozwiązania jest elastyczność w prowadzeniu sklepu internetowego oraz dowolne zarządzanie witryną.

Ciekawą opcją, która będzie najwygodniejsza, jest zlecenie stworzenia sklepu internetowego np. agencji marketingowej. Wiele agencji na rynku oferuje kompleksową usługę stworzenia, pozycjonowania oraz reklamowania e-sklepu. Będzie to wymagało od nas pewnej inwestycji pieniężnej, ale w zamian za to zyskamy sprawnie działający serwis internetowy i reklamę, a samodzielnie będziemy mogli skupić się jedynie na obsłudze klienta i handlowaniu. Opcja ta jest warta uwagi, szczególnie jeśli posiadamy duży obrót i możemy pozwolić sobie na większy wydatek. Może on okazać się jednak dobrą inwestycją, gdyż unikniemy wszelkich problemów związanych z uruchamianiem e-sklepu i będziemy mogli budować profesjonalną markę

Jak promować swój e-sklep?

Jeśli posiadamy już założony sklep internetowy, mamy kilka możliwości jego promowania. Dzielą się one na te darmowe oraz wymagające poświęcenia pewnych środków. Pierwszym sposobem promowania sklepu internetowego jest marketing szeptany. Poczta pantoflowa od lat jest idealnym sposobem na to, aby poinformować wiele osób o danym nowym sklepie czy projekcie. Marketing szeptany polega na umieszczaniu w sieci w różnych miejscach wpisów polecających nasz sklep lub informujących o tym, że ma on ciekawy asortyment itp. Wpisy takie najczęściej mają kilka zdań. Zawierają one też link do naszego sklepu internetowego. Umieszczać wpisy możemy na forach internetowych, w social mediach, na blogach czy w tych miejscach, gdzie przebywają nasi potencjalni klienci. Koszt promowania się w taki sposób może być różny. W najtańszej opcji możemy zamieszczać i pisać takie wpisy samodzielnie. Zamówienie i dodanie jednego wpisu kosztuje zaś w agencjach marketingowych kilka złotych. Jeden wpis pozwala dotrzeć nawet do kilkuset osób np. na forum, co jest bardzo dobrym rezultatem

Drugim sposobem promowania naszego sklepu internetowego są social media. Doskonałym przykładem jest np. Facebook, choć profil marki możemy stworzyć też na Instagramie czy YouTube. W social mediach obecnie wiele osób wyszukuje informacji, a ogólnie przebywa w mediach społecznych wiele osób — w tym nasi potencjalni odbiorcy. Podstawową czynnością jest stworzenie atrakcyjnego i zadbanego profilu. Następnie możemy publikować na nim regularnie ciekawe treści i w ten sposób przyciągać klientów. Mogą być to darmowe e-booki, posty tematyczne czy webinaria. Reklamować się w social mediach możemy też poprzez dodawanie odpowiednich wpisów czy postów z tagami lub na grupach tematycznych. Dzięki temu jednym wpisem możemy dotrzeć do setek osób, które interesują się daną tematyką np. biżuterii.

Kolejnym sposobem promowania e-sklepu – tym razem na który będziemy musieli przeznaczyć pewne środki, jest reklama internetowa. Najpopularniejszymi programami są np. Google Ads czy Facebook Ads. Umożliwiają one wyświetlanie płatnych wyników wyszukiwania w Google, reklam graficznych na Instagramie, reklam video na YouTube czy banerów graficznych na stronach www partnerów Google.czy postów z tagami lub na grupach tematycznych. Dzięki temu jednym wpisem możemy dotrzeć do setek osób, które interesują się daną tematyką np. biżuterii.