Inwestowanie pieniędzy w nieruchomości to bardzo popularna metoda lokowania kapitału. Rzeczywiście jest to bezpieczny, przyszłościowy i atrakcyjny finansowo sposób na pomnażanie swoich oszczędności. Inwestować w nieruchomości możemy jednak nie tylko kupując mieszkanie pod wynajem, ale też i na kilka innych sposobów. W dalszej części tekstu prezentujemy pięć najciekawszych metod zarabiania na nieruchomościach oraz podpowiadamy, kiedy warto wykorzystać poszczególny sposób

Zakup mieszkania pod wynajem

Pierwszym, jednym z najpopularniejszych sposobów inwestycji w nieruchomości i jednym z najbardziej opłacalnych jest zakup mieszkania pod wynajem. Obecnie wiele osób stosuje tę praktykę, która posiada wiele plusów. Zakup mieszkania pod wynajem polega na kupieniu mieszkania, a następnie jego wynajmowaniu. Zwrot inwestycji zależeć będzie od rynku, jakości i typu nieruchomości. Obecnie panuje coraz większy popyt na mieszkania i bez większego problemu powinniśmy wynająć taką nieruchomość. Najbardziej opłacalnym mieszkaniami pod wynajem są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Im większe mieszkanie, tym mniej korzystny zwrot, choć nie jest to też regułą.

Sama inwestycja wymagać będzie od nas posiadania sporej ilości gotówki, gdyż mieszkanie musi być w atrakcyjnej lokalizacji, dobrym standardzie czy wyróżniać się na rynku. Im więcej środków zainwestujemy, tym większy i szybszy zwrot inwestycji. Bardzo często miesięczny zysk z wynajmu mieszkania to półtorakrotność raty hipotecznej lub nawet dwukrotność. Oznacza to, że biorąc kredyt i kupując za niego mieszkanie, będziemy paradoksalnie zarabiali. Inwestując w zakup nieruchomości pod wynajem, zakup mieszkania zwróci się przeważnie między 10 a 20 lat. W ten sposób w takim okresie możemy podwoić swój budżet inwestycyjny. Plusem inwestycji zakupu mieszkania pod wynajem jest również fakt, że kupujemy daną nieruchomość i nie ryzykujemy środkami np. inwestując w ryzykowne biznesy.

Krótkoterminowy wynajem mieszkań

Jeśli posiadamy środki i chcemy zainwestować w nieruchomości, ciekawym rozwiązaniem jest zakup mieszkania / domu pod wynajem krótkoterminowy. Opcja ta jest przeznaczona dla osób, które mają czas oraz chcą zarobić więcej pieniędzy niż na wynajmie długoterminowym. W tej opcji zakupione mieszkanie wynajmować będziemy na kilka dni lub tygodni. Ceny wynajmu są porównywane do tych hotelowych. Wiele osób z chęcią w cenie pokoju hotelowego skorzysta z kawalerki lub małego mieszania np. gdy podróżuje biznesowo lub turystycznie. Jeśli nie mamy samodzielnie czasu, możemy przekazać w zarządzanie mieszkanie specjalnym firmom, które zajmują się tego typu działalnością. Jest to opcja, gdy chcemy zarobić nieco więcej, ale nie mamy czasu zająć się biznesem samodzielnie. Zakup mieszkania w takiej opcji wymagał będzie od nas wybrania odpowiedniej lokalizacji np. biznesowej lub blisko centrum czy dworca oraz urządzenia mieszkania o wysokim standardzie.

Wynajem mieszkań w miejscowościach turystycznych


Jednym z ciekawych pomysłów na inwestowanie pieniędzy w nieruchomości jest zakup mieszkania lub domu w miejscowości turystycznej. Inwestycja ta polega na zakupie nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji np. blisko morza lub w górach, a następnie stworzeniu w niej miejsc noclegowych. Kształt inwestycji może być dowolny. W taki sposób możemy stworzyć zarówno mały pensjonat, prywatne kwatery na wynajem czy pojedyncze mieszkanie, które będziemy wynajmować krótkoterminowo np. na dwa tygodnie. Biznes tego typu wymagał będzie od nas dużego zaangażowania lub dodatkowych kosztów, aby zatrudnić osoby do obsługi takiego mieszkania. Może jednak przynosić bardzo dobre zyski — szczególnie okresach wakacyjnych. Odpowiednio zarządzając nieruchomością, jesteśmy w stanie zarobić więcej, niż na typowym wynajmie mieszkań. Jest to też sposób dla osób, którym zależy na dużych zyskach i są w stanie się zaangażować w prowadzenie takiej działalności.

Remont i handel mieszkaniami czyli Flipping

Kolejną metodą, która staje się coraz popularniejsza, jest flipping, czyli zakup nieruchomości, wyremontowanie ich oraz sprzedaż za dużo większe pieniądze. Ten sposób inwestycji wymagać będzie od nas nieco mniejszej sumy pieniędzy. Lokale do całkowitego remontu są najbardziej opłacalne i kosztują również najmniej — często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Samodzielnie możemy również wybrać najbardziej ekonomiczne opcje i dopilnować, aby zysk z inwestycji był największy. Na rynku istnieje wiele takich lokali np. w starych kamienicach czy nawet w atrakcyjnych lokalizacjach. Jeśli samodzielnie nie będziemy remontować mieszkania, również będziemy musieli nadzorować cały proces, dbać o materiały czy zajmować się późniejszą sprzedażą. Dużym plusem jest jednak możliwość sporego zarobku w możliwie krótkim czasie. Wyremontowane mieszkanie może zostać sprzedane za dużo większą sumę, niż było zakupione. Wybierając flipping, wybieramy też pewny sposób inwestycji, gdyż w razie nieprzewidzianych problemów nie stracimy naszego kapitału, bo będziemy nadal posiadali mieszkanie, które będziemy mogli np. wynajmować.

Wynajem mieszkania za granicą

Jednym z bardziej odważnych sposobów inwestowania w nieruchomości jest zakup nieruchomości za granicą. Mogą to być lokale turystyczne lub dostosowane do lokalnych trendów np. biznesowe czy pod wynajem. Wybierając np. nieruchomość w kurorcie w odpowiednich krajach takich jak Hiszpania, Francja czy Włochy, możemy zarabiać na atrakcyjnym wynajmie krótkoterminowym przez cały rok. Nasz lokal możemy oferować zarówno jako bazę wakacyjną lub wynajmować go na kilka miesięcy. Inwestując środki w taki zakup, możemy zarabiać na nim przez cały rok w przeciwieństwie do Polski oraz mamy dużo większą bazę potencjalnych klientów. Jeśli zatem możemy poświęcić czas na promowanie oferty i zdobywanie klientów, możemy zarobić w ten sposób sporo pieniędzy. Minusem będzie często brak znajomości języka oraz konieczność załatwiania wszystkich spraw formalnych w obcym kraju. Obecnie istnieją jednak firmy czy kancelarie prawne zajmujące się pośredniczeniem