Prowadzenie bloga przeważnie dzieli się na dwie kategorie — prywatną oraz biznesową. Niezależnie jednak od tego, czy chcemy jedynie dzielić się swoimi przemyśleniami z internautami, czy może tworzymy blogi w celu zarobkowym i tak chcemy zarabiać pieniądze -Istnieje kilka sposobów na monetyzowanie swojej popularności. Mając nawet małą grupę odbiorców, możemy na różne sposoby zarabiać na blogu. Niektóre sposoby są bardzo proste, a inne wymagają nieco uwagi, dając w zamian możliwość zarabiania sporych sum pieniędzy. Jak zatem zarabiać na blogu i blogowaniu? Czy jest to trudne i czy warto monetyzować popularność, jeśli mamy taką możliwość? Szczegóły poniżej.

Czy zarabianie na blogu jest możliwe i czy warto?

Zarabianie na blogu to zdecydowanie dobry pomysł na pozyskanie dodatkowych funduszy na rozwijanie bloga czy po pros swoje wydatki. Samo zarabianie na blogu nie obniża w żaden sposób jego wartości, nie jest skomplikowane oraz nie powoduje, że czytelnicy będą gorzej traktowali naszego boga. Elementy, dzięki którym można zarabiać na blogu takie jak np. reklamy czy baner z napiwkami nie są niczym nadzwyczajnym. Jeśli będziemy stosowali je z umiarem i w odpowiedni sposób, będziemy mogli zarabiać na blogu, nie obniżając jego atrakcyjności. Odpowiedź na drugie pytanie – czy warto zarabiać na blogu, też jest pozytywna. Jeśli posiadamy już pewne grono odbiorców, zawsze przydadzą się nam dodatkowe wpływy np. na rozwój projektu lub jako własne kieszonkowe. Jeśli możemy otrzymywać pieniądze za coś, co i tak już robimy, warto wykorzystać taką szansę.

Reklamy Google na stronie www

Pierwszym sposobem, w jaki możemy zarabiać na naszym blogu, jest zamieszczenie reklam na stronie serwisu. Jest to jedna z najpopularniejszych metod, która ma kilka kluczowych plusów. Reklamy możemy umieszczać w dowolnych np. niewykorzystywanych przestrzeniach serwisu. Możemy dobierać też ich parametry, aby nie przeszkadzały w użytkowaniu bloga. Banery reklamowe nie wymagają także od nas wykonywania żadnych czynności, nadzorowania ich itp. Są niejako pasywnym źródłem dochodu, gdyż działają samodzielnie. W sieci istnieje wiele serwisów, które umożliwiają dodanie reklam na swojego bloga i zarabiania nich. Najpopularniejszym jest ten od Google — AdSense. Im większy ruch na naszym blogu, tym większy zarobek. Choć pojedyncze wpływy z np. kliknięcia w reklamę nie są zbyt wysokie, to mając odpowiednio dużo czytelników, będziemy mogli zarobić spore sumy. System ten jest też legalny, prosty i w pełni bezpieczny

Napiwki

Kolejnym sposobem zarabiana na blogu jest zbieranie napiwków. Polega na umieszczeniu na swojej stronie baneru, poprzez który nasi czytelnicy będą mogli przekazywać drobne sumy w wyrazie sympatii. W sieci możemy znaleźć kilka systemów, które umożliwiają przyjmowanie napiwków. Ich przekazanie może odbywać się np. poprzez wysłanie sms-a, wykonanie przelewu czy płatność kartą. Zebrane w ten sposób pieniądze na koniec miesiąca otrzymamy przelewem na konto od danego programu, który potrąci sobie niewielką prowizję. Baner z prośbą o napiwki umieścić możemy np. na stronie głównej lub pod wpisami.

Patronite, czyli zbieranie środków na projekt

Patronite, czyli serwis nazywany “wyższym poziomem napiwków” przez wielu internautów, również idealnie nadje się do zarabiania na naszym blogu. Jest to serwis, który umożliwia założenie projektu oraz pozyskiwanie funduszy. W tym wypadku fundatorzy decydują się na regularne — comiesięczne wspieranie nas określoną kwotą w zamian za pewne korzyści. Korzyści te mogą być zarówno symboliczne jak i wymierne, a o tym, co będziemy przekazywali naszym wspierającym w zamian, decydujemy samodzielnie. To rozwiązanie przeznaczone jest szczególnie dla osób, które prowadzą bloga w ramach pewnego projektu np. podróżniczego, choć nie jest to konkretne wymaganie. Jeśli nasi czytelnicy chcą wspierać rozwój naszego kanału, mogą robić to, przekazując regularnie datki w zamian za zapewne nagrody. Samodzielnie można ustalić też kilka progów finansowych

Na podobnej zasadzie działa również influencer marketing. Jest to rodzaj marketingu, w którym osoba znana – popularna, mająca swoje grono odbiorców poleca usługi innych firm lub inne produkty. W tej opcji możemy samodzielnie stworzyć materiał o danej marce np. test lub wstawić nagranie, na którym wykorzystujemy i polecamy produkty konkretnych firm. W sieci istnieje wiele portali, na których możemy oferować swoje usługi jako influencerzy oraz przyjmować zlecenia.