Freelancerzy to bardzo duża grupa osób na rynku pracy. Przedawnienie nie są oni zbyt często zauważani, a wręcz pomijani. Wynika to np. ze słabej organizacji tej grupy, anonimowości czy braku wiedzy o freelancerach ludzi, którzy poszukują osób do pracy. Wykorzystywanie freelancerów w biznesie jest jednak bardzo korzystne i pomaga w wielu sytuacjach. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto stawiać na freelancerów i okazjonalne zlecanie zadań, a nie zatrudnianie pracowników w naszej firmie czy marce na stałe.

Skorzystaj z freelancera niezależnie czy jesteś osobą prywatna czy firmą

Z usług freelancerów skorzystać można zarówno jako osoba prywatna lub jako firma. Wiele osób obawia się właśnie tego elementu, ale jest to jeden z największych plusów wykorzystywania freelancerów w celach biznesowych. Osoby pracujące na własne konto nie przykłada większej wagi do tego, z kim współpracują.

Każdy freelancer wystawia również rachunek czy fakturę, a rozliczanie się nie ma wpływu na to, kim jesteśmy i jaką osobowość prawną posiadamy. Samo znalezienie freelancerów oraz konsultowanie się z nim nie jest trudne i czasochłonne. Przeważnie osoby takie znajdziemy na portalach z ogłoszeniami dla freelancerów, które możemy za darmo przeglądać i gdzie możemy odpowiadać na zamieszczone oferty. Na niektórych portalach będziemy mogli również wystosować zlecenie i wykonać je poprzez sam portal.

Odpowiedni dobór freelancera do zadania

Jeśli chcemy zatrudnić freelancera, warto to zrobić, gdyż będziemy mogli dobrać odpowiednią osobę do danego zadania. Gdy zatrudniamy pracowników i współpracujemy z nimi regularnie, czasami pewne zadania, które wykonują, są zbyt trudne, a czasami zbyt proste i nie wykorzystujemy potencjału pracowników. Taka sytuacja może prowadzić do wielu negatywnych skutków.

Korzystając z usług freelancera, możemy dowolnie dobierać osobę do konkretnego zadania np. pod względem umiejętności czy projektu. Dzięki temu efektywnie będziemy wydawali budżet na pracowników oraz będziemy mieli gwarancję, że otrzymamy dokładnie taki efekt, na jakim nam zależało najbardziej. Współpraca będzie przebiegała również bezproblemowo, a my będziemy mogli czerpać wszystkie korzyści z odpowiednio danej osoby do danego zadania. Zatrudniając pracowników na stałe, znalezienie osoby, która idealnie spełni nasze oczekiwania, nie jest proste, a wśród wielu freelancerów gotowych do pracy “od ręki” jest to dużo łatwiejsze.

Ceny i koszty

Bardzo istotną kwestią, gdy chcemy zlecić prace, są koszty i ceny takiego zlecenia. Wykorzystywanie freelancerów ma na tym polu ma wiele plusów. Z pewnością nie będziemy musieli ponosić kosztów zatrudniania danego pracownika oraz utrzymywania jego stanowiska zawodowego. Oznacza to, że nie będziemy musieli płacić podatków, składek ubezpieczeniowych czy musieli zapewniać np. wyposażenia biura itp. Korzystając z usług freelancerów, bardzo często otrzymamy jedynie rachunek za wykonane usługi lub fakturę VAT, którą będziemy mogli odliczyć, jeśli prowadzimy firmę. Ceny usług freelancerów na średnim poziomie mogą być takie same lub niższe od zatrudniania pracowników etatowych. Tym, co wpływa na atrakcyjną cenę usług freelancerskich, jest również duża konkurencja. Na rynku tym działa wiele osób oferujących różnego rodzaju usługi, a co za tym idzie wiele osób, stara oferować się jak najatrakcyjniejsze ceny.

Bardzo ważnym plusem zatrudnia freelancerów, jest również to, co otrzymujemy w zamian za taką samą cenę. Porównując pracownika etatowego oraz freelancera, wydając taką samą sumę na zlecenie, freelancer otrzyma większą część tej sumy, a pracownik etatowy mniejszą — gdyż będziemy musieli płacić podatki, koszty utrzymania stanowiska itp. W porównaniu takim freelancer będzie lepiej opłacony, a co za tym idzie, zaoferuje usługi na wyższym poziomie. Płacąc zatem taką samą sumę za usługi freelancera, będziemy mogli żądać wyższej jakości usług, gdyż otrzyma on na rękę wyższą kwotę wynagrodzenia.

Duża grupa specjalistów

Kolejną korzyścią z zatrudniania freelancerów jest bardzo duża grupa specjalistów w każdej dziedzinie na rynku. Profesja freelancera nie jest już rzadkością i w każdej tematyce lub kategorii pracuje wiele osób na własny rachunek. Dzięki temu bez większego problemu powinniśmy znaleźć w grupie takich osób wielu specjalistów. Jest to szczególnie trudne, jeśli poszukujemy pracowników i chcemy zatrudnić ich na stałe. Wybierając opcję freelancera, możemy wybierać osoby, które posiadają odpowiedni poziom wiedzy oraz odpowiedni jej zakres. Wśród freelancerów znajdziemy np. profesjonalistów z kategorii programowania, copywritingu, marketingu czy grafiki i fotografii. W grupie freelancerów znajdują się osoby z bardzo wszechstronną wiedzą oraz doświadczeniem — bardzo często korporacyjnym, a które przeszły na własny biznes. Jeśli więc szukamy osób, które doskonale znają się na własnej profesji, szukanie ich w grupie freelancerów będzie bardzo dobrym pomysłem.

Niezobowiązująca praca freelancerów

Jednym z największych plusów wykorzystywania freelancerów w biznesie jest niezobowiązująca forma współpracy. Bardzo często zależy nam jedynie na wykonaniu pewnego zadania, lub okazjonalnych pracach czy nieregularnych projektach. Korzystając z oferty freelancerów na rynku, nie musimy zatrudniać pracowników niewykorzystujących swojego potencjału. W razie chęci dalszej współpracy, zawsze możemy powrócić do danego freelancera lub umówić się z nim nawet na regularną współpracę. W każdym jednak momencie możemy ją zakończyć i nie musimy ponosić z tego tytułu żadnych kosztów. Plus ten jest niezwykle ważny, jeśli freelancer nie spełni naszych oczekiwań oraz nie wywiązuje się z danego zadania. W takiej sytuacji nie musimy zlecać mu kolejnych zadań, gdyż nie jesteśmy zobowiązani żadną umową.

Pewna dowolność w pracy freelancerów sprawia też, że z usług freelancerów korzystać możemy praktycznie o dowolnej porze dnia czy miesiąca. Na rynku istnieje wiele osób, które są gotowe do podjęcia pracy niemalże od zaraz. Dzięki temu w razie nagłego przypadku będziemy mogli wybrać daną osobę i zleć jej zadanie, a nie rozpoczynać np. poszukiwanie pracownika czy cały proces rekrutacyjny.