Kantor internetowy przez wiele osób uważany jest za najlepszy sposób wymiany walut. Sporo osób używa go też jako swój podstawowy sposób kupowania oraz sprzedawania walut obcych. Bardzo często jednak wspominając o kantorach internetowych, możemy spotkać osoby zniechęcone czy z pewnymi obawami. Wynikają one głównie z braku wiedzy i tego, że wiele osób nigdy z nich nie korzystało. W tym tekście przedstawimy jednak wszystkie najważniejsze informacje o kantorach internetowych oraz podpowiadamy na jakiej zasadzie działają, dlaczego warto z nich korzystać i kiedy jest to dobry pomysł.

Czym jest kantor internetowy? Kantor internetowy to serwis internetowy zajmujący się wymianą walut online. Są to legalnie działające w Polsce firmy zajmujące się usługami finansowymi, które oferują swoim klientom portal internetowy, na którym mogą dokonać takiej wymiany. Marki te są objęte nadzorem finansowym oraz działają publicznie. W kantorach internetowych bezgotówkowo możemy wymienić wiele rodzajów walut. Wymiana ta odbywa się między naszym kontem a kontem kantoru. Na rynku istnieje wiele takich kantorów.

Niektóre z nich są globalnymi markami działającymi w Polsce, a niektóre polskimi firmami czy internetowymi odpowiednikami kantorów naziemnych. E-kantory działają 24/h na dobę i 7 dni w tygodniu. Podstawową usługą, jaką oferuje kantor to wymiana walut, choć coraz częściej oferują też usługi elektronicznego portfela, usługi ubezpieczeniowe czy zakupu kart przedpłaconych w różnych walutach. Z kantoru internetowego skorzystać może każda pełnoletnia osoba.

Jak w praktyce przebiega wymiana pieniędzy w kantorze internetowym?

Działanie kantorów internetowych w praktyce jest bardzo proste, choć na początku może się takie nie wydawać. Jeśli zdecydowaliśmy się skorzystać właśnie z takiej wymiany walut, pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego kantoru (o tym poniżej). Jeśli już taki wybierzemy, musimy założyć konto klienta w serwisie. Podajemy tam wszystkie nasze dane oraz konta bankowe, z których i na które będziemy dokonywali przelewów. Jeśli już założymy i zweryfikujemy konto klienta, możemy rozpocząć wymianę walut.

Każdy kantor działa na nieco innych zasadach, ale główna jest ta sama. Z naszego konta bankowego np. w złotówkach przelewamy daną sumę na konto kantoru. Suma ta pojawi się jako saldo w serwisie i możemy dokonać wymiany waluty na inny wolumen np. euro. Same serwisy mają odpowiednie kalkulatory do tego, gdzie podajemy sumę jaką chcemy wymienić i akceptujemy wymianę. Następnie wymienione euro przesyłamy na nasze drugie konto walutowe w banku i tym samym dokonujemy całej transakcji.

Niektóre kantory mogą działać na zasadzie zamówienia trakcji wymiany np. 100 euro i będą jedynie wymagały od nas przesłania danej sumy np. 450 złotych, po czym odeślą na nasze drugie konto w banku euro. Kantory internetowe posiadają najczęściej po kilka kont w najpopularniejszych bankach tak, aby przelewy do kantoru i z kantoru odbywały się w możliwie jak najkrótszym czasie. Niektóre kantory mogą oferować również giełdę wewnątrz kantorową, na której będziemy mogli wymieniać waluty z innymi użytkownikami portalu. Działa ona na zasadzie składania ofert wymiany po określonym kursie np. i nieco atrakcyjniejszym niż ten kantorowy.

Jaki kantor internetowy wybrać? Jeśli chcemy skorzystać z wymiany walut w kantorach internetowych, warto wybierać kantory świadomie. Na rynku działa ich wiele. Dobrym pomysłem jest wybranie tych największych i najbardziej znanych jak np. Cinkciarz itp. Są to duże i znane marki. Często sponsorują kluby sportowe oraz są wiarygodnymi serwisami. Duże marki zapewniają też bezawaryjny i komfortowy serwis internetowy czy obsługę klienta na wysokim poziomie. Jeśli wahamy się między kilkoma markami, możemy sprawdzić ich opinie w internecie np. na forach tematycznych lub finansowych.

Możemy również w social mediach porozmawiać z osobami, które były lub są klientami danego kantoru i dowiedzieć się jak w praktyce wygląda wymiana walut w każdej z marek. Z pewnością da nam to pewien pogląd i pomoże podjąć odpowiednią decyzję którym mogą dokonać takiej wymiany. Marki te są objęte nadzorem finansowym oraz działają publicznie. W kantorach internetowych bezgotówkowo możemy wymienić wiele rodzajów walut. Wymiana ta odbywa się między naszym kontem a kontem kantoru.

Na rynku istnieje wiele takich kantorów. Niektóre z nich są globalnymi markami działającymi w Polsce, a niektóre polskimi firmami czy internetowymi odpowiednikami kantorów naziemnych. E-kantory działają 24/h na dobę i 7 dni w tygodniu. Podstawową usługą, jaką oferuje kantor to wymiana walut, choć coraz częściej oferują też usługi elektronicznego portfela, usługi ubezpieczeniowe czy zakupu kart przedpłaconych w różnych walutach. Z kantoru internetowego skorzystać może każda pełnoletnia osoba.