Obecnie car sharing jest jednym z najbardziej obiecujący nowych trendów, z jakimi możemy się spotkać. Współdzielenie aut jest bardzo dobrą ideą, która pomaga chronić nasze środowisko oraz komfortowo używać samochodu bez konieczności jego zakupu i troszczenia się o niego. Obecnie trend ten jest już dostępny w największych miejscach na świecie oraz największych miastach w Polsce. Wiele osób jednak nadal nie wie o nim zbyt wiele i podchodzi do niego nieco sceptycznie. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o car sharingu, które pomagają wyrobić sobie zdanie na temat współdzielenia pojazdów.

Czym jest CarSharing?

Car sharing to idea spółdzielnia samochodów. Ma być ona alternatywą dla osobistego kupowania pojazdów. Na rynku istnieje wiele firm car sharingowych, a w Polsce trend ten, choć nie jest jeszcze na poziomie światowym, szybko się rozwija.

Współdzielenie samochodu oznacza, że możemy korzystać z aut danej sieci car sharingowej okazjonalnie — wtedy gdy tego potrzebujemy oraz płacić jedynie za wykorzystany czas. Dana sieć car sharingu działa w różnych miastach. Na jego terenie przeważnie posiada auta zaparkowane w różnych miejscach. Sam trend jest podobny do wynajmowania elektrycznych hulajnóg i działa również prosto. Wszystkimi kwestiami związanymi z obsługą i utrzymaniem samochodów zajmują się poszczególne firmy car sharingu. Zajmują się one tankowaniem, naprawami i serwisem czy utrzymywaniem pojazdów w czystości.

Jak działa car sharing w praktyce? Jeśli wiemy już, czym jest i na jakiej zasadzie działa car sharing oraz zdecydujmy się korzystać z tej opcji, powinniśmy poznać praktyczną zasadę działania i korzystania z samochodu. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej firmy car sharingowej. Warto w tym celu sprawdzić dostępne opcje w danej lokalizacji lub poczytać opinie o konkretnych firmach np. na forach motoryzacyjnych.

Gdy wybierzemy już odpowiednią markę, powinniśmy zarejestrować się w konkretnej firmie oraz pobrać aplikację na smartfona. Kolejnym krokiem jest znalezienie danego samochodu na mapie. Może być to dowolny samochód np. ten znajdujący się najbliżej. Następnie musimy go zarezerwować oraz udać się do niego. Jeśli się już znajdziemy w danej lokalizacji, wystarczy wczytać kod QR oraz wejść do pojazdu. Przeważnie dokumenty i kluczyki znajdują się w schowku, a my możemy rozpocząć korzystanie z pojazdu. W zależności od tego, jaki pakiet kupimy, możemy korzystać z auta płacąc za minuty lub w sposobie abonamentowym. Przed

jazdą, należy upewnić się, czy auto jest w dobrym stanie technicznym, a wszystkie usterki i wątpliwości należy zgłosić przed korzystaniem z niego, aby nie zostać posądzonym o uszkodzenie. Jeśli dojedziemy już do celu i zdecydujemy się skończyć wynajem pojazdu, wystarczy zamknąć go oraz zakończyć użytkowanie w aplikacji. Samochód ponownie pojawi się na mapie i będzie odstępy dla innych użytkowników.

Jakie korzyści daje Car Sharing?

Car sharing posiada wiele różnego rodzaju korzyści, z których warto czerpać. Pierwszym plusem tego rozwiązania jest brak konieczności posiadania sporej gotówki na zakup auta. Nawet te najbardziej ekonomiczne pojazdy wraz z opłatami wymagają od nas posiadania dość sporej gotówki. Jeśli chcemy zakupić samochód wyższej klasy, często jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Korzystając z car sharingu, nie musimy posiadać jakichkolwiek pieniędzy, a możemy po prostu zacząć korzystanie z samochodów car sharingowych “od ręki”. Nie posiadając samochodu, nie musimy również liczyć się z utratą jego wartości, która na przestrzeni wielu lat może być bardzo duża. Nie musimy również dbać o stan techniczny auta, jego garażowanie i wszystkie kwestie z tym związane. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli nie mamy zbyt wiele czasu lub warunków do tego – np. nie mamy garażu.

Dużym plusem car sharingu jest fakt, że do użytkowania otrzymujemy zazwyczaj auta klasy średniej lub klasy średniej premium. Przeważnie samodzielnie nie moglibyśmy pozwolić sobie na taki luksus, a korzystają ze współdzielenia pojazdów możemy komfortowo się nimi poruszać. Korzystanie z pojazdów w ten sposób jest korzystne dla planety, gdyż zmniejsza się ilość samochodów ogólnie w danym mieście, a co za tym idzie emisja szkodliwych substancji do środowiska. Plus ten powinien przekonać szczególnie osoby dbające o ekologię.

Jak postrzegają Car Sharing miasta oraz producenci samochodowi?

Ciekawą kwestią, o której warto wspomnieć, jest postrzeganie car sharingu przez miasta i producentów samochodów — również zainteresowanych. Miasta światowe postrzegają car sharing niezwykle pozytywnie. Dzięki niemu nie muszą borykać się z małą ilością miejsc parkingowych czy korkami oraz emisją szkodliwych substancji. Aby zachęcić do korzystania z tego sposobu przemieszczania się, niektóre miasta wprowadzają darmowe wjazdy do centrów, darmowe parkingi czy specjalne miejsca parkingowe przeznaczone dla takich aut.

Pozytywnie na car sharing reagują też marki samochodowe — co może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco dziwne. Marki samochodowe upatrują w tym jednak swoją szansę na zwiększenie sprzedaży i reklamę. Szacuje się, że w najbliższej przyszłości co 10 samochód będzie produkowany na potrzeby car sharingu, dzięki czemu marki samochodowe mają przed sobą duży rynek zbytu. Dużo łatwiej producentom samochodów sprzedawać je również firmom, a nie klientom prywatnym, co umożliwia pewne oszczędności i prostszy proces sprzedaży. Dostarczanie aut jednej marki do firm car sharingowych to też prestiż i powód do dumy. W taki sposób poszczególne marki mogą reklamować się i stawać się rozpoznawalne, gdyż wszystkie auta danej firmy car sharingowej mogą być np. tylko od jednego producenta.

Jaka jest przyszłość car sharingu?

Z pewnością przyszłość car sharingu na świecie i w Polsce rysuje się w pozytywnych barwach. Car sharing dociera do coraz mniejszych miast, a w tych dużych rośnie liczba firm car sharingowych i samych pojazdów poruszających się po ulicach. Na świecie z tego sposobu przemieszczania się korzysta ok. 20 mln osób, co jest najlepszym dowodem na to, iż nie jest to już wschodzący trend, a szybko rozwijająca się idea. Wiele plusów oraz pozytywny odbiór przez miasta i marki samochodowe sprawa, że car sharing ma ułatwione zadanie.