Domek letniskowy to z pewnością marzenie wielu osób. Bardzo często jednak rezygnujemy z tego pomysłu, gdyż oprócz zakupu samej działki nad morzem czy nad jeziorem musimy wybudować mały domek — co nie jest rzeczą prostą. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi jedno z oryginalniejszych rozwiązań budowlanych, jakim jest budownictwo kontenerowe. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które sprzedają gotowe domy całoroczne wykonane w kontenerach. Czym zatem jest to rozwiązanie, jakie ma plusy i jak wygląda taki domek letniskowy? O tym wszystkim poniżej.

Czym są domki letniskowe z kontenerów?

Domki kontenerowe to konstrukcje wykonane z kontenerów transportowych, jakie znamy np. ze statków kontenerowych. Konstrukcje tego typu wykorzystują sam kontener jako zewnętrzny szkielet oraz są przerabiane w taki sposób, aby można było w nich komfortowo mieszkać. Domy kontenerowe po wykończeniu nadają się do całorocznego zamieszkania, prezentują wysokie standardy oraz w niczym nie przypominają poza kształtem zwykłych kontenerów.

Domki tego typu mają najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Posiadają również szyby i oszklenie. Od strony technicznej mają również przyłącza wody i elektryczności oraz są odpowiednio wykończone. Na rynku działa wiele firm oferujących domki tego typu. Bez większych problemów możemy kupić je za gotówkę lub na raty wybierając jeden z wielu modeli. Domki takie mogą być dostarczane jedynie w formie surowej tj. dostosowanej do zamieszkania lub też wykończone z wyposażeniem agd itp.


Sam proces zamawiania domków tego typu jest bardzo prosty. Jeśli chcemy postawić domek na działce, wystarczy wybrać firmę, konkretne rozwiązanie oraz zamówić wykonanie domku. Przeważnie w ciągu miesiąca jest on ukończony, a firma dostarcza go na dowolne miejsce w Polsce — lub też za granicą. Konstrukcje tego typu najczęściej mają salon z aneksem kuchennym, łazienkę oraz sypialnie. Wnętrze kontenera posiada panele, normalne ściany, oświetlenie i przypomina typowy dom.

Możliwe jest również modułowe łączenie domków i rozbudowywanie całej konstrukcji. Sam kontener jest odpowiednio wygłuszony, ocieplony, wodoszczelny oraz posiada wentylację czy klimatyzację. Wnętrze kontenera mieszkalnego może być dostosowane według zaleceń klienta. Zewnętrzne poszycie kontenera może być też np. polakierowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie obudować kontener w taki sposób, aby nie był on kojarzony z kontenerem towarowym nawet kształtem.

Jedną z kwestii, która jest najczęściej poruszana — jest wytrzymałość takiej konstrukcji. Domki letniskowe kontenerowe są domami całorocznymi odpornymi na silny wiatr, śnieżyce, wysokie temperatury i wszystkie szkodliwe warunki atmosferyczne. Odpowiednio zabezpieczone są też długowieczne. Prz wystąpieniu ekstremalnych warunków pogodowych np. trąb powietrznych radzą sobie z żywiołem dużo lepiej niż murowane konstrukcje, o czym może świadczyć fakt wykorzystywania tej technologii np. na drogach huraganów w USA.

Plusy i korzyści tego rozwiązania


Domki letniskowe w formie kontenerów mieszkalnych to bardzo korzystne pod wieloma względami rozwiązanie. Pierwszym z nich jest wygoda oraz szybkość postawienia domku letniskowego. Wybierając tę opcję, nie musimy nadzorować procesu budowy, zatrudniać ekipy budowlanej itp. Znacznie skraca to czas stworzenia swojego domku letniskowego i upraszcza cały proces.

Drugą korzyścią jest cena. Sumy postawienia takiego domku letniskowego są podobne do tradycyjnych metod. Dużym atutem jest możliwość wyboru poszczególnych wersji i płynne zarządzanie kosztami. Przy zakupie takiego domku wiemy również z góry, ile zapłacimy i nie jesteśmy narażeni np. na dodatkowe koszty czy nieprzewidziane wydatki. Wybierając droższe modele domków tego typu, możemy liczyć na wysoki komfort lub wręcz luksus

mieszkania. Kolejną zaletą kontenerowych domków letniskowych jest możliwość ich instalacji w praktycznie w każdych warunkach. Możemy postawić je na każdej działce — nawet na terenach podmokłych.

Zamówienie, cena, formalności


Bardzo ważną kwestią domków tego typu jest strona formalna czy finansowa. Aby zakupić taki domek, nie musimy znać się na tym oraz brać udziału w procesie jego tworzenia. Najczęściej zamawiamy kontener mieszkalny jako produkt z gwarancją i dostarczeniem pod wskazany adres. W razie usterek są one naprawiane przez producenta.

Od strony formalnej postawienie tego domku nie wymaga pozwolenia na budowę. W większości przypadków proces ten wymaga jedynie poinformowania gminy o postawieniu nieruchomości mieszkalnej. Kolejnym istotnym elementem są ceny i koszty. Ceny w zależności od poszczególnych producentów są różne.

Przeważnie kontener mieszkalny w najtańszej opcji kosztować może od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest on wtedy jedynie dostosowany do zamieszkania, ale niewykończony. Nieco droższe wersje w granicach ok. 50 000 złotych mają średniej klasy wyposażenie oraz wszystkie niezbędne elementy takie jak kuchnia, łazienka czy salon. W cenie ok. 100 000 złotych zakupić możemy luksusowy kontener z wysokojakościowym wykroczeniem i wyposażeniem.

Kiedy kontenerowy domek letniskowy to dobre rozwiązanie?

Domki letniskowe wykonane z kontenerów to dobre posunięcie w kilku przypadkach. Pierwszym z nich jest chęć okazjonalnego wykorzystywania domku letniskowego np. na wakacjach czy feriach zimowych. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy angażować się w budowę domu, a jedynie zapewnić ciekawe miejsce do bezpiecznego noclegu na własnej działce.

Domki kontenerowe to bardzo dobra opcja, gdy nasza działka jest mała i nie mamy zbyt wielu możliwości budowy na niej. Z tego rozwiązania warto skorzystać, jeśli chcemy stworzyć swoje miejsce wypoczynku w trudno dostępnych miejscach np. nad jeziorami, gdzie budowa nie byłaby łatwa. Kolejną sytuacją, w której domek kontenerowy sprawdzi się idealnie to brak funduszy.

Jeśli nie posiadamy zbyt dużej ilości pieniędzy, możemy wybrać najtańszą opcję oraz wykończyć domek letniskowy przy kolejnych przypływach gotówki. Dzięki temu nie będziemy musieli zbierać dużej sumy pieniędzy, aby zacząć korzystać z działki, którą już posiadamy