Zarabianie w internecie przeważnie kojarzy nam się z nisko płatnymi zajęciami lub wręcz nieprawdziwymi ofertami. W sieci możemy jednak pracować w popularnych zawodach — zdalnie oraz budować swoją karierę i zarabiać pieniądze porównywalne do tych zdobywanych na etacie. W tym tekście przedstawiamy legalne i sprawdzone sposoby zarabiania w internecie, dzięki którym będziemy mogli regularnie pracować online i utrzymywać się z tego zajęcia. Podpowiadamy też które profesje są niewymagające, a które warto wybrać w konkretnych przypadkach.

Copywriting i Copywriter

Jednym z najpopularniejszych zajęć w internecie, z których możemy utrzymywać się regularnie oraz czerpać spore zyski jest Copywriting. Jest to pisanie różnego rodzaju tekstów oraz treści. Obecnie rynek ten w żaden sposób nie jest regulowany. Nie istnieją również szkoły kształcące copywriterów i nie trzeba zdawać żadnych egzaminów, aby móc pracować jako copywriter. Popyt na takie usług jest bardzo duży i z pewnością będzie rósł w miarę rozwoju internetu. Copywriter jest zatem osobą, która przygotowuje treści na serwis internetowy, blogi, portale tematyczne itp. Właściciele witryn bardzo chętnie kupują jakościowy content i nie tworzą go samodzielnie.

Aby pracować jako copywriter, mamy dwie drogi zawodowe. Pierwszą jest samodzielne wejście na rynek oraz pracownie jako freelancer. W tej opcji będziemy mogli samodzielnie rejestrować się na portalach ze zleceniami i wykonywać dane teksty. Możemy też samemu nawiązywać kontakty z klientami oraz uzgadniać z nimi szczegóły współpracy. Drugą opcją jest praca w agencji marketingowej lub agencji seo, która zatrudnia copywriterów zdalnie. Obecnie jest to bardzo popularna forma pracy i możliwa do wykonania.

Tego typu praca w internecie nie jest wymagająca. Należy posiadać jednak lekkie pióro, umiejętność szybkiego pisania oraz polubić to zdjęcie. Kariera zawodowa polega głównie na wykonywaniu coraz to bardziej zaawansowanych tekstów czy poszerzaniu swojej wiedzy z różnych tematyk. Z biegiem czasu będziemy zdobywali, markę, uznanie i pochlebne opinie, co przyczyni się do większej ilości zleceń itp. Finanse w tej profesji są jednym z największych plusów. Po kilku miesiącach wdrożenia do zawodu, powinniśmy móc bez większego problemu zarobić pensje pomiędzy sumą minimalną etatową a średnią pensją tradycyjną. Za jeden tekst o długości 5 tysięcy znaków (ok. 1 strona a4) możemy zarabiać od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu złotych.

Robienie zdjęć — Banki zdjęć i fotografowanie na zlecenie

Jeśli lubimy robić zdjęcia, doskonałym sposobem zarabiania w internecie jest sprzedawanie fotografii. Sieć daje wiele możliwości pod tym względem. W tej opcji istnieją również dwa sposoby pracy. Pierwszym sposobem działania jest robienie zdjęć i sprzedaż ich w bankach zdjęć. Są to serwisy, które uniemożliwiają wystawianie swoich fotografii fotografom i ich sprzedaż. Jedno zdjęcie może być sprzedawane zarówno wielokrotnie — z mniejszą opłatą lub za większą sumę z pełnym przekazaniem praw. Cały proces jest prosty i polega jedynie na rejestracji i wgrywaniu zdjęć. Fotografie kupować mogą osoby z całego świata.

W sieci istnieje kilkanaście największych serwisów, na których możemy zarabiać legalnie oraz duże sumy pieniędzy porównywalne z tymi etatowymi. Jedynym wymogiem jest wgranie np. kilkuset zdjęć, aby mogły być sprzedawane, co może wymagać od nas pewnej inwestycji czasu na początku tego zajęcia. Drugim sposobem zarabiania jako fotograf w sieci jest tworzenie zdjęć, grafik itp. na zamówienie. Istnieje wiele portali np. dla freelancerów, gdzie będziemy mogli samodzielnie przyjmować zlecenia na konkretne usługi fotograficzne. Wiele z nich możemy wykonać zdalnie oraz jedynie w internecie.

Zakres zarobków również jest bardzo szeroki, ale z pewnością będziemy otrzymywali podobne wynagrodzenie do tego, które otrzymują stacjonarni fotografowie. Jeśli zatem interesujemy się grafiką czy zdjęciami i chcemy rozpocząć prace w taki sposób, możemy sprzedawać własne zdjęcia lub samodzielnie nawiązywać współpracę ze zleceniodawcami. Sprzęt, jakim musimy dysponować, musi być adekwatny do zleceń, które chcemy wykonywać, ale przy obecnych cenach inwestycja w taki rodzaj pracy nie powinna być duża.

Wirtualny asystent

Trzecim i jednym z najoryginalniejszych sposobów pracy w sieci online jest zostanie wirtualnym asystentem. Profesja ta polega na świadczeniu usług asystenckich całkowicie online. Zawiera ona w sobie te wszystkie czynności, które można wykonywać za pośrednictwem internetu — zdalnie. Najczęściej jest to tworzenie ofert firmowych, dokumentacji tworzenie baz danych, porządkowanie dokumentacji, czy ustalanie terminarza lub kontakt z klientem. Wirtualni asystenci będą sprzedawać najczęściej godziny lub pakiety godzin do wykorzystania. Gdy dana osoba potrzebuje pomocy w danym zadaniu czy projekcie, zwraca się do wirtualnego asystenta i zleca mu takie zadanie. To bardzo elastyczna i ciekawa praca. Samodzielnie decydujemy jakie usługi będziemy oferować. Samemu ustalamy też ceny oraz warunki pracy. Najczęściej wirtualni asystenci posiadają swoje strony internetowe w Google oraz ogłaszają się w Social Mediach, na portalach dla freelancerów czy na forach internetowych. Zarobki zależeć będą od tego, jak wiele czasu poświęcimy na to zadanie oraz jakiego typu ceny ustalimy.

Pozostanie wirtualnym asystentem, nie wymaga od nas praktycznie znanych kwalifikacji czy wykształcenia, a jedynie umiejętności. Plusem tego sposobu pracy są wysokie zarobki godzinowe oraz duża dowolność odnośnie prowadzenia własnego biznesu. Trend ten jest coraz bardziej popularny w Polsce, choć na Zachodzie, bardzo dużo osób wykorzystuje usługi wirtualnych asystentów. Mały rynek i konkurencja przy odpowiedniej promocji usług może dać bardzo dobre rezultaty. W tym zawodzie możemy również nawiązywać wiele długotrwałych relacji czy działać z polecenia. Wszystko to będzie umożliwiało zarabianie konkretnych pieniędzy w zamian za konkretne usługi. Dużym plusem tego typu pracy w sieci jest fakt, że możemy pracować całkowicie zdalnie np. pracując czy mieszając w innych miastach.