Useme to portal, na którym możemy pozyskiwać zlecenia jako freelancerzy i przeważnie jest on kojarzony w taki sposób. Serwis ten oprócz tej funkcji oferuje jeszcze wiele innych takich jak np. ubezpieczenie zdrowotne dla freelancerów czy możliwość wystawienia Faktury VAT bez firmy. Choć jest to teoretycznie niemożliwe, Useme jako jedyny na rynku portal oferują legalne wystawianie faktur np. zleceniodawcom. Jest to niezwykle przydatna usługa, która pozwala osobom prywatnym niemającym firmy przyjmować zlecenia od dużych agencji i wystawić im FV.

Portal Useme

Portal Useme to jeden z wiodących portali dla freelancerów w kraju. Pozwala on publikować ogłoszenia i oferty pracy oraz tworzyć profile wykonawców freelancerów. Oprócz podstawowej usługi łączenia zleceniodawców i zleceniobiorców, Useme oferuje również wiele innych dodatkowych usług. Będzie to np. możliwość wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, wystawianie faktury vat dla osób prywatnych czy wystawienie rekomendacji. Z tego portalu korzystać może każda osoba. Jest on prosty, przejrzysty, posiada wsparcie doradców oraz znajdują się na nim setki ofert z najpopularniejszych kategorii prac zdalnych.

Faktura VAT z Useme

Flagową usługą Useme jest możliwość wystawiania faktury VAT osobom, które są osobami prywatnymi. Teoretycznie jest to niemożliwe, gdyż faktury tego typu wystawiać mogą jedynie firmy. W praktyce portal zaoferował taką możliwość, legalnie wykorzystując pewne możliwości prawne. Podczas wystawiania faktury, Useme staje się pośrednikiem między osobą prywatną a firmą, która chce koniecznie otrzymać fakturę vat za wykonaną usługę.

Freelancer tworzy zatem odpowiedni formularz i wysyła go wraz z pracą np. zdjęciem lub tekstem do Useme i sprzedaje pracę Useme na podstawie umowy o dzieło. Portal następnie odsprzedaje pracę freelancera, wystawiając fakturę vat firmie, która sobie tego życzyła. Serwis dolicza pewną sumę do kwoty faktury jako prowizje. Nie jest ona spora i zdecydowanie akceptowalna za możliwość wystawienia faktury jako osoba prywatna. Cały proces (opisujemy go poniżej krok po kroku) jest prosty i zajmuje jedynie kilka minut.

Faktury wystawiać możemy na różne sumy nawet na kilkanaście — kilkadziesiąt złotych. Wystawianie faktury i jej wysłanie ogólnie zajmuje od kilku godzin do 1-2 dni roboczych. Nie musimy również pobierać żadnego oprogramowania czy znać się na prawie, podatkach itp. Całą stroną formalną oraz wysłaniem faktury do klienta zajmuje się Useme.

Korzyści

Wystawianie faktury Vat z Useme to wiele korzyści. Pierwszą z nich jest ogólnie możliwość wydania takiej faktury przez osoby prywatne. Na rynku istnieje niewiele lub nie istnieją żadne szeroko dostępne sposoby tego typu. Freelancerzy mogą zatem podejmować dowolną współpracę z firmami, które życzą sobie faktury i nie chcą pracować np. na podstawie umowy cywilnoprawnej. Daje to szerokie pole manewru, a wielu freelancerów może dzięki temu podejmować się zleceń np. od dużych marek. Cały proces jest również legalny i rozliczany jako umowa cywilnoprawna między nami a portalem. Faktura VAT funkcjonuje zaś tylko pomiędzy portalem, a odbiorcą naszej pracy. Dużym plusem są opłaty. Za wystawienie tego typu faktury nie zapłacimy więcej niż za prowizje od pracy na innych portalach dla freelancerów, więc nie jest to kwota wyższa od starodawnych kilkunastu procent prowizji pobieranych za zarabianie w sieci np. na portalach dla copywriterów.

Jak przebiega proces wystawiania faktury?

Wystawianie faktury VAT na portalu Useme rozpoczyna się od przejścia na portal oraz zalogowania się do serwisu. Założenie konta jest darmowe, proste i szybkie, a my nie musimy wykonywać skomplikowanych czynność. W pierwszym kroku wybieramy opcjęnWystaw FV dla firmy lub osoby prywatnej oraz podajemy adres e-mail, na który ma zostać dostarczona faktura. Jeśli kiedykolwiek dana firma otrzymała już fakturę z useme, dane będą automatycznie uzupełnione. Jeśli firma nigdy nie otrzymała faktury od useme, samodzielnie będziemy musieli podawać nazwę, adres, NIP itp. Uzupełnienie danych trwa jedynie chwile i nie jest skomplikowane — choć przeważnie dane są już w systemie i uzupełniają się automatycznie.

W kroku drugim wypełniamy informacje odnośnie samego zlecenia. Tu wybierać będziemy kategorię wykonanej pracy (od tego wyboru zależy m. in. wysokość podatku), opcje przeniesienia prawa autorskiego na kupującego czy ilość dni na opłacenie faktury. Następnie podać musimy jeszcze tytuł oraz opis zlecenia i kwotę, na jaką ma zostać wystawiona faktura vat brutto. Bardzo pomocnym elementem w tym miejscu jest kalkulator. Po wpisaniu sumy brutto lub netto, którą widzimy, automatycznie zmieniają się pozostałe sumy np. ta, którą otrzymamy na konto czy suma bez vat, prowizji itp. Dzięki temu możemy dokładnie podać jaką sumę do zapłacenia będzie miał zleceniodawca i będziemy wiedzieli ile otrzymamy pieniędzy na konto, po opłaceniu faktury przez niego. W trzecim kroku wgrywamy dzieło z pracą. Może być to plik tekstowy lub graficzny. Działanie takie ma potwierdzać, że rzeczywiście wystawiamy fakturę za wykonaną usługę. Jest to zabezpieczane zarówno dla Useme, jak i zleceniodawcy w przypadku kontroli.

Po wgraniu wszystkich plików z dziełem, zgłoszenie trafia do administratorów portalu. Następnie oczekuje ono na sprawdzenie i potwierdzenie poprawności. Jeśli jakieś elementy nie są prawidłowo wypisane np. rodzaj pracy itp. administratorzy wprowadzają drobne poprawki. Gdy cała faktura jest zweryfikowana, portal wysyła fakturę pro forma do firmy, dla której wykonywaliśmy zlecenie. Są na niej wyszczególnione wszystkie prace oraz kwota brutto do zapłaty wraz z numerem konta. Fakturę opłacić można tradycyjnym przelewem lub płatnością online. Gdy faktura trafi do zleceniodawcy, ten ma np. 7 lub 30 dni na jej opłacenie — zgodnie z wartością, jaką ustalaliśmy przy tworzeniu faktury. Jeśli zleceniodawca nie opłaci faktury w terminie, Useme daje na to jeszcze pewien czas, przypominając zleceniodawcy o uregulowaniu pro formy. Gdy faktura zostanie zapłacona, zleceniodawca otrzymuje oryginalną i unikalną fakturę VAT.