Głupstwa finansowe mogą stanowić wynikową dwóch sprzecznych tendencji: bierności i skłonności do nieprzemyślanych działań . Obawa przed podjęciem zdecydowanych kroków, swoisty paraliż decyzyjny, jest niczym więcej jak pułapką zastawianą przez impulsywny mózg decydenta.
Jak zatem uniknąć błędów finansowych? Czy istnieje skuteczna metoda obiektywizacji naszych zamierzeń? Na te i inne pytania odpowiadają autorzy książki, której tytuł został zawarty w temacie naszego skromnego artykułu.
Strach przed utratą kapitału
Zgodnie z teorią perspektywy obawa przed utratą kapitału może doprowadzić do pomnożenia strat. Paradoksalnie, bierność, jest bardziej szkodliwa od finansowej nadaktywności. Weźmy chociażby przykład biernego inwestora, który ma ambicje grać na giełdzie i dorobić się fortunki. Jednorazowy spadek wartości aktywów może doprowadzić do nierozsądnego wycofania z rynku, a tym samym utraty szans na pomnożenie kapitału.
Straty są wpisane w naturę gry, nie można unikać ich za wszelką cenę. Wszelkie głupstwa finansowe mają jednaką genezę – odwoływanie się do emocji. Bierność powodowana przez strach jest klasyfikowana jako skłonność negatywna. Działanie, utożsamiane z impulsywnością, a nawet chciwością, również nie niesie za sobą niczego dobrego. Czy istnieje zatem idealny model decyzyjny. W jaki sposób podejmujemy decyzje?
Chciwość, a zdrowy rozsądek
Autorzy książki, Gary Belsky i Thomas Gilovich, doszli do ciekawej konkluzji. Mianowicie, bardziej prawdopodobne jest, że podejmiemy dobrą decyzję mając do wyboru niewiele produktów konkurencyjnych, aniżeli dysponując pełnym asortymentem. Klient, uraczony szeroką paletą dóbr, może poczuć się zdezorientowany i niepewny, w związku z czym jego wybór często nosi znamiona przypadkowości.
Kolejnym przyczynkiem do popełniania głupstw jest chciwość. Nie sposób przejść obojętnie obok witryny sklepowej z reklamą nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie telewizora oferowanego za pół darmo. Chciwość podpowiada nam, abyśmy nabyli to cudo technologiczne, nie zważając, że w domu stoi sprawny, zupełnie porządny sprzęt.
I bądź tu człowieku mądry. Mądrość absolutnie nie stoi w parze ze zdrowym rozsądkiem i logiką! Jedynie pełna świadomość własnych czynów i życiowe doświadczenie mogą uchronić nas przed głupstwami finansowymi!