Czym jest BLIK?
BLIK to polski system płatności bezgotówkowych — mobilnych. Został on stworzony i działa jedynie w Polsce. Jest to mobilny system płatności, co oznacza, że działa jedynie w aplikacji mobilnej banku. Obecnie wszystkie największe banki mają już go w swoje ofercie lub planują w najbliższym czasie jego wprowadzenie.
Z BLIKA korzysta już wiele milionów polaków, a system został przyjęty bardzo pozytywnie — o czym najlepiej świadczy duża ilość osób korzystających z niego. BLIK służy do wypłacania pieniędzy z naszego konta bankowego przy pomocy generowanego 6 cio cyfrowego kodu w telefonie — aplikacji mobilnej banku. Generując taki kod w telefonie, możemy przepisać go w bankomacie lub w terminalu oraz wypłacić pieniądze/uregulować rachunek. Środki pobierane są bezpośrednio z naszego konta balonowego w czasie rzeczywistym. System działa zatem na podobnej zasadzie co karta debetowa do konta, ale mając zainstalowaną aplikację mobilną banku na telefonie, nie musimy pamiętać już oraz nosić się sobą żadnych kart płatniczych.
Sam BLIK jest darmowy i nie musimy płacić za jego uruchomienie czy używanie w podstawowej funkcjonalności. Należy jednak sprawdź tabelę opłat i prowizji banku, gdyż wypłaty pieniędzy poprzez BLIK w sieci bankomatów danego banku mogą być np. dodatkowo płatne. Używanie BLIKA nie wymaga od nas również składania znanych podań czy spełnia wymogów i posiadania zdolności kredytowej. BLIK jest bardzo korzystnym systemem płatniczym. Umożliwia on komfortowe, szybkie i bezpieczne płacenie. Jest prosty w obsłudze i nie musimy dzięki niemu zabierać ze sobą kart płatniczych.
Jak aktywować BLIKA? Aktywowanie BLIKA — jeśli zdecydowaliśmy się na skorzystnie z niego, jest bardzo proste.
Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji bankowej danego banku, w którym mamy konto oraz zalogowanie się do niej. Jeśli jesteśmy już w aplikacji, kolejnym krokiem jest odnalezienie zakładki dotyczącej płatności i aktywowanie BLIKA. Można zrobić to jednym kliknięciem, a BLIK jest już wtedy gotowy do działania. Jeśli mamy pewne wątpliwości, możemy udać się do oddziału banku oraz poprosić o pomoc doradcę lub skorzystać z instrukcji obsługi np. na stronie banku. Poszczególne banki mogą w swojej aplikacji mieć pewne małe różnice, choć główna funkcjonalność BLIKA jest niezmienna. BLIK możemy również w każdej chwili dezaktywować i wyłączać go wedle własnego uznania.
Jakie czynności może wykonać BIKIEM?
Jeśli mamy już zainstalowany BLIK na swoim telefonie, możemy wykonywać nim wiele różnych transakcji. Podstawową jest wypłata pieniędzy z bankomatu. Jest to najprostsza czynność, z której użytkownicy systemu korzystają najczęściej. Po uruchomieniu BLIKA wystarczy wybrać opcję wygeneruj kod”. Na ekranie smartfona pojawi się 6 cio cyfrowy kod. Na ekranie bankomatu będziemy musieli wybrać z kolei opcję “wypłata blik” oraz w pole, które się pojawi wpisać kod z telefonu. Na przepisanie go mamy 120 sekund. Dwie minuty wystarczą na dokonanie transakcji w zupełności. Po przepisaniu kodu musimy podać jeszcze tylko kwotę, jaką chcemy wypłacić z naszego konta oraz potwierdzić transakcję pinem na telefonie. Gdy jest on prawidłowy, bankomat wydaje nam pieniądze, a my możemy zakończyć transakcję.
Drugim typem płatności, którą możemy wykonywać, jest płacenie BLIKIEM za zakupy lub usługi — tak samo, jak kartą płatniczą. Obecnie większość terminali płatniczych posiada opcję płacenia blikiem, gdzie do terminala przepisujemy kod i zatwierdzamy transakcję na telefonie. Cały proces jest taki sam jak przy wypłacie gotówki z bankomatu.
Trzecią funkcją płatności BLIKA jest płacenie nim w internecie. Jest to bardzo ciekawy sposób, gdyż w ciągu kilku sekund możemy uregulować rachunki za zakupy w sklepie internetowym czy dokonać zakupu usługi cyfrowej. Obecnie systemy płatnicze w internecie np. za bilety kolejowe czy bramki płatnicze np. Dotpay mają możliwość regulowania płatności BLIKIEM i nie powinniśmy mieć problemu z dokonaniem takiej płatności.
Jeśli kupujemy w sieci przy wyborze metody płatności, wystarczy wybrać BLIK zamiast płatności kartą płatniczą czy przelewem. Po wybraniu tej opcji na ekranie ukaże się nam pole do przepisania 6 cio cyfrowego kodu. Wystarczy wtedy wygenerować kod w aplikacji i przepisać go, potwierdzając transakcje w smartfonie pinem od aplikacji.
Przy pomocy tego systemu płatności możemy również generować CZEKI BLIK. Są to dłuższe, bo 9 cio cyfrowe kody, które mają dłuższą ważność niż 2 minuty. Mogą być one ważne np. kilka godzin. Wygenerowany kod przesyłamy wraz z pinem osobie bliskiej czy znajomemu. Na naszym koncie blokowana jest suma czeku i jeśli nie zostanie wykorzystany on w całości, jest odblokowywana po terminie ważności. Osoba, która otrzyma CZEK BLIK od nas może, wypłacić po prostu pieniądze z naszego konta jak przy okazji tradycyjnego czeku.
Bezpieczeństwo tego systemu płatności Ważną kwestią, która jest często poruszana przy okazji płatności BLIKIEM, jest bezpieczeństwo. System płatności jest jednym z najbezpieczniejszych na rynku i w niczym nie ustępuje — a nawet przewyższa np. płacenie kartą płatniczą. Samego kodu nie da się podrobić, więc jeśli mamy przy sobie telefon z aplikacją mobilną banku, nie musimy obawiać się o jego utratę.
Nawet przy kradzieży telefonu w dalszym ciągu aplikacja mobilna banku zabezpieczona jest pinem, a telefon również posiada blokadę, więc przestępcy nie dostaną się do aplikacji. Sam kod generowany jest na 120 sekund do dokonania płatności, tracąc potem swoją ważność. Dzięki temu przestępcy również nie ukradną go, aby wykorzystać późniejszym czasie. Teoretycznie możliwe jest tylko przejęcie BLIKA i wykorzystanie go w ciągu kilkunastu sekund, gdy płacimy nim, co nie jest praktycznie możliwe lub jego wyłudzenie. Jeśli jednak będziemy pamiętać aby nie przekazywać kodu nikomu, nasze pieniądze będą bezpieczne