Afiliacja w sieci jest ciekawym sposobem zarabiania pieniędzy. Choć polecanie produktów może wydawać się nieco skomplikowane, w rzeczywistości polecanie kont bankowych czy usług firm może być proste i niezwykle opłacalne. W sieci istnieje wiele programów afiliacyjnych, z których możemy skorzystać oraz które oferują różne produkty do promocji. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o afiliacji i zarabianiu na polecaniu produktów.
Czym jest ta “Afiliacja”?
Afiliacja to polecanie w zamian za pieniądze produktów różnorodnych firm i ofert. Są to najczęściej oferty globalnych marek — banków, portali sprzedażowych czy marek usługowych. Polecanie te odbywa się poprzez portale afiliacyjne (o nich poniżej), na których znajdziemy wiele konkretnych ofert. Zarabianie na afiliacji odbywa się też prowizyjnie. Po wybraniu oferty, przy pomocy linku lub baneru graficznego promujemy np. kurs językowy lub konta bankowe. Jeśli dana osoba z internetu skorzysta z oferty promowanej przez nas, my otrzymujemy z góry ustalone wynagrodzenie. W ramach różnych programów afiliacyjnych dostępne są do promowania produkty z różnych branży oraz o różnym wynagrodzeniu. Przeważnie wynosi ono ok. kilkunastu — kilkudziesięciu złotych za polecenie produktu, choć zdarzają się też oferty niższe i wyższe.
Głównym zadaniem afiliacji jest dzielenie się zyskami przez marki z osobami, które będą zwiększały sprzedaż ich produktów. Największe światowe marki z chęcią biorą udział w takich programach, gdyż płacą de facto małą sumę zyskując w zamian dużo większą sprzedaż. Z afiliacji i zarabiania w ten sposób korzystać może każda osoba i nie ma w tej kwestii wielu wymogów takich jak np. prowadzenie firmy i
Programy afiliacyjne
Programy afiliacyjne to poszczególne serwisy internetowe, które znajdują się w sieci i oferują zarabianie na afiliacji. Ogólnie istnieje wiele tego typu portali, które działają na różnych zasadach — choć główne założenie jest takie samo — polecanie w zamian za pieniądze. Bez problemu będziemy mogli korzystać zarówno z globalnych programów afiliacyjnych dostępnym jedynie w języku angielskim, ale też i polskich. Rynek afiliacji dzieli się na programy finansowe oraz ogólne. Z racji, iż finanse są jedną z najpopularniejszych kategorii afiliacji, w sieci istnieją portale, które oferują polecanie jedynie produktów finansowych. Są to portale typu Money2Money, ComperiaLead czy eBrokerPartner. Programy te oferują do polecania konta bankowe, pożyczki i kredyty, ubezpieczenia czy szeroko pojęte usługi finansowe różnych banków.
Drugą grupą programów afiliacyjnych są programy ogólne. Do najpopularniejszych zaliczyć można np. FireAds czy MyLead. Serwisy te oferują do polecania różnorodne produkty oraz usługi. Mogą być to np. konkursy, kursy czy zakupy na serwisach aukcyjnych. Rozliczenie środków za wygenerowane leady jest różne. Niektóre programy oferują szybką wypłatę w ciągu nawet kilkunastu dni, a na zarobek z niektórych będziemy musieli poczekać nawet do 2-3 miesięcy. Poszczególne oferty mogą różnić się od siebie wymogami oraz opcjami. Niektóre mogą być również dostępne jedynie czasowo w danym okresie, a niektóre przez nieokreślony czas — do odwołania. Samo promowanie produktów z technicznego punktu widzenia jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać daną ofertę oraz przejść na nią w programie afiliacyjnym. Następnie musimy skopiować jedynie nasz unikalny link i przy jego pomocy zachęcać klientów do skorzystania z usługi. W serwisie posiadamy też statystyki kliknięć w link, konwersji itp.
Jak promować oferty afiliacyjne i gdzie to robić?
Z pewnością jedną z najważniejszych kwestii afiliacji jest promowanie ofert oraz robienie tego w odpowiedni sposób. Jeśli wybierzemy już dany produkt do polecania, to właśnie od jego promocji zależeć będzie, ile osób skorzysta z danej oferty, oraz ile zarobimy. Z pewnością promowanie produktu należy prowadzić jak najbardziej naturalnie i nienachalnie. Internauci są wyczuleni na spam. Nie należy również promować oferty w sposób niedozwolony przez program afiliacyjny. Przy pobieraniu linku polecającego w serwisie afiliacyjnym otrzymamy jasne informacje, w jaki sposób możemy promować link, a w jaki nie. Może być to np. zakaz promowania linku na czatach czy oferowanie coś w zamian tj. promowanie motywowane.
Choć każda osoba zarabiająca na afiliacji pilnie strzeże swoich sposobów promocji, to istnieje kilka ogólnych, z których możemy korzystać. Z pewnością jest to marketing szeptany oraz umieszczenie linków polecających na różnego rodzaju forach internetowych. Możemy link zamieszczać również w social mediach czy na blogach i serwisach w komentarzach. Dzięki temu dotrzemy do bardzo dużej grupy osób,które będą zainteresowani daną ofertą tematyczną.
Ciekawym sposobem promowania ofert afiliacyjnych może być używanie do tego celu płatnej reklamy na Facebooku czy w Google. Reklama taka wymagać będzie jednak pewnych inwestycji, choć jeśli zwrot będzie utrzymywał się na przyzwoitym poziomie, będziemy mogli w prosty sposób zarabiać pieniądze na afiliacji.
Dlaczego warto?
Zarabianie pieniędzy w internecie na afiliacji to bardzo ciekawa i korzystna opcja. Z pewnością warto korzystać z niej jako niezobowiązującego sposobu dorabiana lub zarabiania. Rozpoczynając promowanie produktów nie zobowiązujemy się do długiej współpracy i możemy przerwać ją w dowolnej chwili. Możemy również robić to poza pracą np. w wolnym czasie według własnego uznania. Do wyboru mamy wiele branż i kategorii tematycznych, dzięki którym będziemy mogli zarabiać w branży, na której rzeczywiście się znamy. Ważnym aspektem afiliacji są też finanse. Nie mamy przy tym sposobie zarabiania praktycznie żadnych ograniczeń. Im więcej czasu poświęcimy na tę czynność oraz im więcej zaangażowania włożymy, tym będziemy mogli uzyskać większe zarobki. W ten sposób można zarabiać sumy porównywalne do pensji etatowych lub nawet większe. Sama afiliacja jest też legalnym oraz transparentnym zajęciem, od którego płacimy podatki. Promujemy również oferty globalnych marek, dzięki czemu mamy pewność, że nie działamy na szkodę klientów.