Otwieram szkołę kitesurfingu (Cz. II) – ocena opłacalności biznesu

plyniemy_na_rewia
Ocena czytelników
[Liczba głosów: 4 Średnia ocena: 4]

tajemnice biznesu

 • Jak wycenić swój własny projekt?
 • Analiza jest tak dobra jak jej założenia
 • Zamiana pomysłu w rentowną szkołę kitesurfingu

Słowem wstępu

Pomysł na szkołę Kitesurfingu nie wpadł mi do głowy przypadkiem. Poniższa analiza to wynik dwumiesięcznej, ciężkiej pracy na Płw. Helskim jako „biurwa”, tzn. najzwyklejsza w życiu papierkowa robota za biurkiem, ale za to przeplatana prażącym słońcem i nauką tego fantastycznego sportu jakim jest właśnie Kitesurfing.

Ponoć każda analiza jest tak dobra jak jej założenia. A czy moje założenia są właściwe? Na pewno nie! Dlatego proszę nie traktuj jej serio. Bardziej jako lekcję do tworzenia własnych analiz.

Uczciwie powiem, że gdybym jakimś cudem posiadał 582 tyś zł w gotówce to raczej nie zainwestowałbym w szkołę Kitesurfingu. Co nie znaczy, że ta analiza jest słaba. Po prostu mam inne, fajniejsze pomysły 🙂

Ps. zanim przejdziesz dalej, warto dowiedzieć się więcej o specyfice samego biznesu  Cz. I – opisu działalności

Nakłady inwestycyjne – dlaczego tak drogo?

Ustaliłem, że do stworzenia szkoły kitesurfingowej, w tym organizowania obozów sportowych dla dzieci będą niezbędne środki trwałe w postaci:

zakup srodkow trwalych

Warto wspomnieć o ciekawym zjawisku jakim jest amortyzacja. To nic innego jak koszt (a koszty są ok, bo obniżają podstawę opodatkowania – mówiąc prościej płacimy niższą daninę Państwu), ale jednocześnie nie powoduje wypływu gotówki z kasy! Istnieje tylko na papierze. To tak jakby zjeść ciastko i mieć ciastko 🙂

Dobrą praktyką jest zapewnienie dachu nad głową swojej kadrze. Będą za to wdzięczni, tym bardziej, że noclegi na polu kempingu są bardzo drogie i często brakuje miejsc. Poza tym ile można wytrzymać pod namiotem?

W takiej przyczepie mieszkałem przez 2 miesiące.

Większym problemem od braku bieżącej wody był brak odpływu, bo gdzie inaczej odcedzić woreczek ryżu? Albo wieczorem dwa razy zastanawiasz się czy wypić piwo, żeby nie spacerować 200m do kibelka przed snem.

Za to atmosfera była super! Okazuje się, że do szczęścia wcale nie jest potrzebny odpływ wody, a odpowiednie towarzystwo 🙂

Dzierżawa terenu

Ziemia stanowi lwią część kosztów stałych:

dzierzawa ziemi

Wyposażenie bazy

wyposazenie bazy

Założenia i prognozy

Chcąc jak najbardziej przybliżyć projekt do realnych warunków uwzględniłem wiele czynników zewnętrznych mających wpływ na sprzedaż kursów. Jednym z nich jest np. współczynnik pogodowy, ponieważ w rzeczywistości sprzedaż kursów na Płw. Helskim jest najsilniej skorelowana z pogodą.

Uprawianie Kitesurfingu wymaga wiatru przynajmniej o mocy 10 węzłów dla osób początkujących (prawdziwa zabawa zaczyna się od 14). Niestety często tego wiatru brakuje. Zatem dla bezpieczeństwa współczynnik pogodowy nastawiam na 50%, co oznacza, że podczas działania szkoły, tylko połowa czasu nadaje się na prowadzenie kursów. Zbyt pesymistycznie? Raczej nie! Pamiętam okres dwutygodniowej flauty w maju 2016.

Każda zmiana wartości w niebieskiej kolumnie będzie miała swoje odzwierciedlenie w wyniku finansowym. Excel daje niesamowite możliwości przewidywania przychodów w zależności od ustawianych warunków. Dzięki takiej symulacji znajdziemy odpowiedzi na wiele kluczowych pytań np. jaki wpływ na naszą kieszeń będzie miało zmniejszenie sprzedaży kursów Kite o 10% lub podwyżka wynagrodzenia personelu o 100 zł? etc. A co ważniejsze, jeżeli snujemy takie scenariusze, to równie dobrze możemy się na nie zabezpieczyć za wczasu, uniknąć biznesowej katastrofy.

zalozenia i prognozy

Źródła finansowania projektu

Projekt okazuje się przekraczać moje kieszonkowe. Skąd wziąć 581 683 zł?

Załóżmy, że wyemitujemy udziały, tym samym zbierzemy 60% kapitału. Resztę pożyczymy z banku:

zrodla finansowania

Plan obsługi długu

Pożyczam od banku 232 673 zł na 5 lat w celu sfinansowania części projektu. Stopy procentowe zostały ustalone na podstawie danych z dnia 10. lipca 2016 i są to:

 • prognoza inflacyjna na lata 2017, 2018, 2019, 2020
 • WIBOR 6M

Stopy nominalne obliczam korzystając ze wzoru fishera na podstawie prognozy inflacyjnej.

plan obslugi dlugu

Łączny koszt kredytu (suma odsetek) wynosie ok. 42 899 zł, ale nie załamuję rąk, w końcu odsetki obniżają podstawę opodatkowania, czyli zapłacę niższy podatek.

Dzienna sprzedaż kursów Kite

Szkoła zarabia kiedy instruktor prowadzi zajęcia, trochę tak jak w przypadku dawania korepetycji z matematyki. Szkoła wynajmuje takich korepetytorów i płaci im 50 zł/1h (dla szkoły, która posiada własną infrastrukturę noclegową to standardowa wysokość stawki)

Przy sprzedaży na poziomie ok. 34h dziennie, uzyskujemy 2766 zł.

Marża dla Kite wynosi 163%, co oznacza, że z każdej wydanej złotówki zarabiamy 1,63 zł. Całkiem nieźle 🙂

dzienna sprzedaż

Powyższa tabela wskazuje, że kluczem do sukcesu jest prowadzenie kursów grupowych. Marża z kursów grupowych wynosi aż 217%! Skąd taka wysoka marża? powód jest prosty. Dwóch kursantów korzysta z jednego instruktora (podwójny przychód przy niezmienionych kosztach).

Wniosek nasuwa się sam: Marketing szkoły powinien zachęcać do kupowania kursów grupowych.

Dzienna sprzedaż kursów Wind

nauka_windsurfingu

Instruktor z kursantami

Marża dla kursów wind rośnie w jeszcze szybszym tempie. Dodam tylko, że dobry instruktor może „ogarnąć” w jednym czasie nawet 5-7 kursantów, a naukę można prowadzić przy minimalnym wietrze.

dzienna sprzedaż wind

Sprzedaż – Obozy

Ta część wzbudza moje największe zainteresowanie, ponieważ obozy są doskonałym źródłem dywersyfikacji źródeł przychodu. Zapewniają szkole bezpieczeństwo płynności, niezależnie od warunków pogodowych. I to jest piękne 🙂

Wakacje rozpoczynają się 24 czerwca, zatem od następnego dnia można już rozpocząć pierwszy turnus. Do końca wakacji będzie ich łącznie 9.

Cena obozu kitesurfingowego na rynku wynosi średnio 1990 zł, a windsurfingowego 1690 zł i obejmuje pełne wyżywienie uczestników, noclegi oraz koszt wynajęcia instruktorów ok.  5h dziennie. Koszty instruktorów dla szkoły będą niższe jeżeli wprowadzimy do programu dodatkowe atrakcje np. zamiast prowadzenia lekcji można przewieźć dzieci motorówką z przymocowanym pontonem.

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Im więcej dzieci tym lepiej. Liczba dzieci przyjmowana na obóz ograniczona jest przez naszą infrastrukturę noclegową.

Do zorganizowania obozu potrzeba również odpowiedniej kadry z uprawnieniami, tzn.:

 • 1 kierownik obozu
 • 1 wychowawca na 15 podopiecznych od 10 do 18 roku życia
 • instruktorzy sportu

Warto zadbać o spełnienie powyższych warunków, ponieważ obozy są bardzo dochodową gałęzią biznesu. Przy takich założeniach marża z jednego turnusu wynosi blisko 300%

Sprzedaż obozy

Kadra – One team, one game

Bez odpowiednich ludzi niczego nie zwojujemy. Dbamy o odpowiednią atmosferę, tym samym przyciągając instruktorów – siłę napędową każdej szkoły.

W piłce nożnej, instruktorów umieściłbym na ataku, jednak na prawdziwym meczu, co taki Lewanowski zrobiłby bez pomocników? No właśnie. Nasi pomocnicy są niezbędni do prawidłowego funkcjonowania szkoły. Są to bosmani, pracownicy biurowi, wychowawcy obozowi.

W przeciwieństwie do instruktorów, pomocnicy nie otrzymują wynagrodzenia za sprzedaż, ponieważ nie strzelają goli. Dlatego wyposażamy ich w stałą pensję (koszty stałe)

Wszystkim pracownikom zapewniamy noclegi, a kadrze obozowej dodatkowo posiłki (wychowankowie jedzą posiłki wraz z dziećmi)

zatrudnienie

Rachunek zysków i strat

Uwzględniając powyższe założenia oraz sprzedaż, zobaczmy w ogólnym rozrachunku jak to wygląda. Ufff, W każdym roku jesteśmy na plusie.

Na co warto zwrócić uwagę?

 • W każdym roku zysk rośnie, oprócz okresu 2Y. Powodem jest spadek sprzedaży widoczny w kolejnej tabeli „Wskaźniki zmian ilości oraz cen”
 • Koszty marketingowe wynoszą 5% przychodów, zatem im wyższy przychód, tym więcej pieniędzy jest przeznaczanych na reklamę.
 • Od zysku netto będzie wypłacana dywidenda dla udziałowców. Myślę, że warto tutaj uwzględnić również  kadrę za ciężką pracę. Nic tak nie działa na motywację jak udział w zyskach 🙂

rachunek_zyskow_i_strat

Wskaźniki zmian ilości oraz cen

Jak tworzymy prognozę na kilka lat do przodu to musimy uwzględnić fakt, że ceny i ilość sprzedaży będą się zmieniać.

Tak więc, uwzględniłem spadek ilości sprzedaży w 2Y (stąd niższy zysk w porównaniu z 1Y widoczny w tabeli zysków i strat) oraz wzrost wynagrodzeń w kolejnych latach w wysokości dwukrotności poziomu inflacji

wskazniki_zmian_cen

Rachunek przepływów pieniężnych

Poniższa tabela odzwierciedla faktyczny stan wydanej gotówki (dlatego korygujemy zysk netto o amortyzację, ponieważ amortyzacja nie powoduje realnego wypływu gotówki z kasy. To koszt jedynie widoczny na papierze) oraz zarobków. Mówiąc krótko, to rzetelna informacja o naszej płynności

Na co zwrócić uwagę?

 • Pozycja „przepływy pieniężne razem” wskazuje czy zachowujemy płynność finansową
 • Wypłata dywidendy – aż miło się patrzy jak rośnie, a wraz z nią pojawiają się uśmiechy na twarzach udziałowców (pod warunkiem, że ich stopa zwrotu z inwestycji jest wyższa niż inne możliwości na rynku przy zachowaniu zbliżonego poziomu bezpieczeństwa)

przepływy pienięzne

Bilans pro forma – czy wszystko się zgadza?

Poprawność obliczeń sprawdzamy szybkim bilansem pro forma. „Kontrolka” powina wynosić 0, wtedy aktywna będą równe pasywom

Zastanawiam się ilu czytelników dotrwało do tego momentu.. 😀

bilans pro forma

ufff wszystko się zgadza. Tak na prawdę musiałem sięgnąć porady mojego kolegi ze studiów bo aż roiło się od błędów 🙂

Ocena opłacalności

W końcu !

Co robimy?

Bierzemy przepływy uzyskane z działalności w kolejnych okresach i (uwaga, trudne słowo) dyskontujemy je (sprowadzamy do wartości z dnia dzisiejszego) odpowiednią stopą procentową (w tym przypadku średnim ważonym kosztem kapitału „WACC” – Mówiąc po polsku to średnia utraconych korzyści gdybyśmy zainwestowali w inny biznes o podobnym charakterze. Wyliczanie stopy dyskontowej pokazuję na samym końcu)

Następnie odejmujemy to ile musieliśmy włożyć jako inwestycję na start, czyli 581 683 zł. W ten sposób wyceniamy nasz projekt.

Jak sami widzicie przy wycenie projektu nie liczy się to ile kasy mamy w sprzęcie. Sprzęt jest nic nie warty! Liczy się tylko to ile jesteśmy w stanie wygenerować pieniędzy. Z tabeli wynika, że dopiero między drugim a trzecim okresem wychodzimy na plus (skumulowane przepływy)

Na co zwrócić uwagę?

 • Na NPV – wskaźnik opłacalności. Po odjęciu inwestycji jest na plusie
 • IRR – wewnętrzna stopa zwrotu. W całym okresie (5 lat) projekt przynosi 38% zysku. WOW!

ocena_oplacalnosci

To by było na tyle

Dodatkowo dla bardziej wytrwałych czytelników poniżej opisuję jak obliczyć stopę dyskontową. Od razu uprzedzam, że to ciężki temat. Kalkulacja WACC to podstawa na egzaminie maklerskim.

Kalkulacja stopy dyskontowej WACC

WACC = Rkw * WKW + Rd *WD (1-T), gdzie

   • Rkw = koszt kapitału własnego z modelu CAPM,
   • WKW = udział kapitału własnego w finsnowaniu prjektu
   • Rd = koszt długu (wysokość nominalnej stopy procentowej)
   • WD = udział długu w finansowaniu projektu

Z modelu CAPM, koszt kapitału własnego wynosi Rkw = rf+B (RM – Rf), gdzie

   • Rf to stopa wolna od ryzyka. Przyjmuje się, że jest nią rentowność 4 letnich COI bonów skarbowych http://www.obligacjeskarbowe.pl/index.php?id=lp_coi
   • Współczynnik Beta dla branży – zdelewarowany o ryzyko finansowe http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/New_Home_Page/dataarchived.html#industry
   • RM – Rf = Premia za ryzyko, również ze strony Adamodara

kalkulacja WACC

Przepływy służące do oceny efektywności dyskontujemy współczynnikiem dyskonta. (1/1+7,47% w pierwszym okresie etc. dla kolejnych)

Finalnie nie ważne czy pływasz na Kite czy Wind. Ważne, żebyś się dobrze bawił. Ja najlepiej się czuję na zwykłej desce 🙂

surfing_baltyk

Jeżeli uznasz artykuł za przydatny daj mi o tym znać w komentarzu. To strasznie napędza do pisania kolejnych. Obiecuję poprawić literówki i znaki interpunkcyjne.

Odpowiedz

Twój adres E-mail nie zostanie opublikowany

error: Content is protected !!